Random Image

I kooliaste: Maasikanoppimise tuurid Viljandis

Rõõmus kevad on taas meie poole teel ning peagi on klasse ees ootamas toredad ekskursioonid kaunitesse Eestimaa paikadesse. Viljandis on oma jõud ühendanud Eesti Pärimusmuusika Keskus, Kondase Keskus, Viljandi Muuseum ja Bonifatiuse Gild. Üheskoos korraldatakse 1.-5. klassi lastele hariduslik tuur läbi Viljandi, kus giidi juhendamisel saab avastada Viljandi kultuuripärandit ning nautida meie linnakese kaunist loodust ja rikkalikku ajalugu. Tuur toimub perioodil 13.05–11.06.2024.

Lisainformatsioon ja broneerimine Bonifatsiuse gildi kodulehel. 

II põhikooli aste: “Karjaste laulud ja
mängud”

Kontsertlavastused ja õpitoad II põhikooli astmele Viljandi Pärimusmuusika Aidas. 14. mai kell 11.00 "Karjaste laulud ja mängud", laval Annika Mändmaa ja Juhan Suits.

Kevadise aja olulisemad rahvakalendri tähtpäevad toovad endaga ühes põnevaid laule ja pillihääli, mida kõike kontserdil kuulda saab. Karjaste pillide hulka on kuulunud erinevad sarved, viled ja kõikvõimalikest looduslikest materjalidest meisterdatud pillid ja helilised mänguasjad. Tule, saa teada, kuidas endale kevadel kiikumas käies hea õnn õuele tuua ja päike päevale manada. Lisaks teadmistele saab kõva häälega kaasa kaasa laulda ja karjalapse moodi huikuda.

Valikus olevad õpitoad II kooliastmele:

Kehapilli rütmimängud - läbiviija Lee Taul (14. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Kogeme ühte pulssi hoides erinevate rahvaste pärimusmuusikas kõlavaid rütme ja õpime nõnda mõne lihtsama laulu siit- või sealpoolt merd. Otsime ruumis ja oma kehapillil peale hääle alternatiivseid heli tekitamise viise ja mängime kindlasti ka vanemaid laulumänge.

Laulumängud - läbiviija Annika Mändmaa (14. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Pärmuslikes laulumängudes mitmekülgseteks karakteriteks kehastudes avardub mängija kujutlusvõime, samuti pakuvad need ka hulgaliselt mängulusti. Ühises ringis lauldes on lihtsam ka omaenese hääl üles leida. Kevadpühade ajal lõppesid ära tubased koosviibimised ja mindi ühes õue laulma ja mängima. Õpitoas laulame ja mängime lastega läbi kõik kolme sorti laulumängu tüübid: tsõõr-, voor- ja viirmängud. Tule, lusti laulu saatel!

Karjasepillid - Läbiviija Juhan Suits (14. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Vaatleme koos lähemalt muusikariistu, mida karjane vanal ajal oma tööd tehes kasutada võis. Paljusid neid pille on suurema vaevata võimalik valmistada ka tänapäeva noorel Eestimaa looduses leiduvatest käepärastest materjalidest. Avastame erinevate materjalide helivõlusid ja räägime, mispuhul üht või teist pilli mängiti, millised viisid sel kõlasid.

Karjalaskepäev - läbiviija Inga Ronk (14. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Karjalaskepäev. Millal? Kes? Kuidas? Kas karjasel igav ei olnud? Kuidas karja kokku huigati? Kuidas karja aeti? Kas karjalaskepäev oli tõesti 1. aprillil, naljapäeval? Vaatame ja kuulame. Tervik koosneb detailidest - Filmiarhiiv, Muuseumide infosüsteem, ERR-i arhiiv ning eelkõige Kirjandusmuuseumi kogud annavad siin oma osa. Kuidas rikas ja värvikas pilt eesti folkloorist iseenesele kokku panna? Uudishimulik õpilane saab alati hakkama. Õpituba toimub pärimusmuusika teabekogus, kus vaatame dokumentaalfilmide katkendeid, kuulame arhiivisalvestisi ja tutvume erinevate andmebaasidega.

Pilk pärimusharidusse!

14. mail kell 10.00–15.00 toimub aktiivõppeprogrammi raames inspiratsioonipäev “Pilk pärimusharidusse!”. Oodatud on kõik haridustöötajaid, huvijuhid, koolijuhid ja haridusspetsialistid!
Loe lähemalt!

III põhikooli aste “Laulud lõuendil”

Kontsertlavastused ja õpitoad III põhikooli astmele Viljandi Pärimusmuusika Aidas. 15. mai kell 11.00 "Laulud lõuendil", laval Merike Paberits ja Kairi Leivo.

Regilauludes peituvad meie esivanemate maailmapilt, uskumused ja tõekspidamised. Regilauludest võib üles leida müütilised ja müstilised lood, mis on meieni jõudnud läbi sajandite, suulise pärimuse kaudu. See on meie esivanemate kullavaramu, mille mõtestamine ja mõistmine võib tänapäeva inimesele isegi keeruline olla. Seepärast võtame appi kaasaegsed vahendid ja koomiksikunsti, et luua sild mineviku ja tänapäeva vahel. Kohapeal kõlavate regilaulude illustreerimiseks projitseeritakse laulu tekstil valminud joonistused ruumi seinale. Joonistused on algselt loodud tindipliiatsi abil paberile ning seda just koomiksi stiilis. Tänapäevaste tehnikalahenduste abil saab neist aga nii mõnigi uue hingamise.


Valikus olevad õpitoad III kooliastmele:

Karjalaskepäev - läbiviija Inga Ronk (15. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Karjalaskepäev. Millal? Kes? Kuidas? Kas karjasel igav ei olnud? Kuidas karja kokku huigati? Kuidas karja aeti? Kas karjalaskepäev oli tõesti 1. aprillil, naljapäeval?  Vaatame ja kuulame. Tervik koosneb detailidest - Filmiarhiiv, Muuseumide infosüsteem, ERR-i arhiiv ning eelkõige Kirjandusmuuseumi kogud annavad siin oma osa. Kuidas rikas ja värvikas pilt eesti folkloorist iseenesele kokku panna? Uudishimulik õpilane saab alati hakkama. Toimub pärimusmuusika teabekogus, vaatame dokumentaalfilmide katkendeid, kuulame arhiivisalvestisi ja tutvume erinevate andmebaasidega.

Helimaalimine - läbiviija Lee Taul (15. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Kogeme ühte pulssi hoides erinevate rahvaste pärimusmuusikas kõlavaid rütme ja õpime nõnda mõne lihtsama laulu siit- või sealpoolt merd. Otsime ruumis ja oma kehapillil peale hääle alternatiivseid helitekitamise viise ja julgematel õnnestub ehk isegi orkestri ees seistes dirigeerimise ja helimaalimisega kätt proovida.

Elav rahvalaul - läbiviija Kairi Leivo (15. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Rahvalaul on iga rahva muusikaline emakeel ja mälu. Selle kaudu hoitakse alles ning antakse edasi inimestele olulisi tundeid, sündmusi ja väärtuseid. Eesti rahvalaul on väga vana ja rikkalik. Meil on imeline pärimussalv, mida saame kasutada. Õpitoas räägime sellest, milliseid laule lauldi 1000 ja milliseid 100 aastat tagasi, mis imeline asi on regilaul, kes laulsid, millal lauldi ja kuidas lauluga koos mängiti. Räägime regilaulude keelest, vormist ja teemadest ning esitusest ja ka sellest, kust regilaule leida ja kuidas neid õppida. Laulame koos ja otsime vanadest tekstidest üles hüppelauad, et tuua pärimus tänapäeva. Loome koos õpilastega oma laulu ja salvestame selle nii audios kui ka videos.

Regilaul koomiksis - läbiviija Merike Paberits (15. mai kell 10.00 või kell 12.00)
Regilaulu koomiksi õpitoas õpime selgeks ühe vana regilaulu. Lisaks mõtestame üheskoos lahti selle laulu sisu ning kanname selle koomiksina paberile. Loodud koomiksi saab hiljem õpilane virtuaalselt ka kingiks kaasa. Laulu ja joonistamisoskus pole vajalik.

Lisainfo: folk@folk.ee või telefonil +372 43 42 070.

Aadress

Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011

MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS 

Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018

Üldinfo

Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal

Piletikassa, administratsioon
+372 434 2070 (T-L 12.00-19.00)

Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.30)

Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)


Aida kohvik

Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass

Avatud T-L 12.00-19.00

info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452

Kiirviited

Viljandi pärimusmuusika festival
Esindusgalerii
Aida kohvik

Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust

Müügitingimused Privaatsustingimused
Kasutame küpsiseid parema kasutajakogemuse ja isikupärastatud teenuse pakkumiseks.

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Klassiga Viljandisse

Kevad Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

Inspiratsioonipäev “Pilk pärimusharidusse”

Jõulud Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

Kevad Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

Kevad Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

Klassiga Viljandisse

Kevad Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile

Inspiratsioonipäev “Pilk pärimusharidusse”

Jõulud Aidas: aktiivõppepäev põhikoolile