20.03.2024 Teabekogu Ait Viljandi Pärimusmuusika Ait Sünnipäev Arhiiv Noodikogu Digitaalsed õppematerjalid

Pärimusmuusika aida ja teabekogu sünnipäev toob arhiivipärlid lavale

Viljandi Pärimusmuusika Ait tähistab 23. märtsil kaht sünnipäeva. 16-aastaseks saavas aidas täitub 15 aastat ainulaadsel pärimusmuusika teabekogul ning sel puhul pakutakse külastajatele vaatemängulist programmi.

Milliseid õppematerjale teabekogust leiab ja mida nendega peale hakata, näitab sünnipäeva puhul Cätlin Mägi loodud audiovisuaalne kontsert ”Oma lugu otsides”, kus laval ja ekraanil ühendavad vana uuega TÜ VKA, EMTA, MUBA, Heino Elleri Muusikakooli ansamblid ja üllatuskülalised. Pidu on laste- ja peresõbralik ning kaminasaalis on ruum ka lastele, kus mängib põnnidega laulumänge ning pakub pillide põnevust Annika Mändmaa, lubades lapsevanemad samal ajal kontserti nautima ja õnnitlusi edasi andma.

Sünnipäeva puhul avatakse Pärimusmuusika Aidas näitus “Ruhnu viiuldajad”, mis teeb kummarduse ruhnu-rootsi traditsioonilisele viiulimuusikale. Näitust tulevad piduliku lühikontserdiga avama ansambli Ruhnu saare lood ja laulud liikmed Karoliina Kreintaal, Kairi Leivo, Lee Taul ja näituse autor Sänni Noormets.

Lisaks multimeedia kontsert-lavastusele ja lühikontserdile on peoliste kõrvu hellitama kutsutud kõrgele muusikataevasse tõusnud Lonitseera, kelle helilisse kõverpeeglisse vaadates muutub igaühe argipäev meeldejäävaks pidupäevaks.

Eesti Pärimusmuusika Keskuse ja selle toimimise kontseptsiooni looja ning rajamise eestvedaja Ando Kiviberg meenutab, et teabekogu avas uksed Pärimusmuusika Aidast aasta hiljem, kuna aega võttis nii juhataja leidmine kui ruumi sisustamine. “Pärimusmuusika Aida kontseptsiooni, sealhulgas teabekogu ideestiku, eesmärgid, toimimise loogika ja tehnilised vajadused töötasime rahastuste tarvis välja juba enne aida renoveerimise algust. Aida saime avada 2008. aastal, aga teabekogu, erinevate fondide mitmes järgus rahastuse tõttu, alles aasta pärast. Täna on mul hea meel tõdeda, et Eesti Pärimusmuusika Keskus on saanud just selliseks institutsiooniks, millisena ta oli mõeldud. Mulle ei meenu Eestis ühtki teist üleriigilist organisatsiooni, mis on võtnud ühiskonna ees valdkondliku vastutuse ning oleks loodud kodanikualgatuse korras, nii-ütelda alt üles põhimõttel. Teabekogul on selle ülesande täitmisel väga eriline ning vastutusrikas roll teha pärimusmuusika õppimiseks vajalikud materjalid kõigile võimalikult lihtsalt ja mugavalt kättesaadavaks,” märkis Kiviberg. 

Milliseid vajadusi täidab pärimusmuusika teabekogu? 2009. aastal avatud teabekogu tüüpiline kasutaja on teabekogu juhataja Inga Ronga sõnul täna noor pillimängija, keda huvitavad repertuaarikogumikud. “Kõige sagedamini  kasutatavad osad kollektsioonist on noodikogu ja õppevideod, mis asuvad virtuaalsel kujul veebis. Üheks noodikogu loomise tõukejõuks oli TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengite vajadus rikkama repertuaari järele,” meenutas Ronk. 

Noodikogus on tänaseks üle 300 loo noodistuse, ligi 100 õppevideot ja pea 80 saatepartiid. Lood on esitatud 13-l erineval rahvapillil, pärinevad 40-st erinevast Eesti piirkonnast ning 68-lt pillimehelt. 2023. aasta jooksul külastati noodikogu veebis 6656 korda, mis näitab, et noodikogu on usaldusväärseks vahendiks nii muusikakoolide õpetajatele kui harrastajatele.

Teabekogul on Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa sõnul kaks peamist funktsiooni - talletamine ja kättesaadavaks tegemine. “Meie juures on võimalik kasutada pea täielikku fondi trükitud väljaannetest regilaulu, laulumängude, uuema rahvalaulu, pärimuspillide repertuaarikogumike, folkloori, rahvakultuuri ja pedagoogiliste materjalidega. Pärimusmuusika on igaüheõigus ja meie soov on, et meie väljaantavad õppematerjalid jõuaksid paljude kasutajateni, olgu siis veebis või Aidas kohapeal,” lisas Noormaa. 

Teabekogus saab ülevaate ka valdkondlikest üliõpilastöödest ning on võimalik tutvuda kõikide Viljandi pärimusmuusika festivali salvestustega — nii video- kui audiomaterjaliga. Kasutatavad on ka üleriigiliste võistumängimiste ja Vabariigi Pillimehe konkursi materjalid. 

Sünnipäevapeo korraldajatel on külalistele ka üks üleskutse: tooge oma üleliigsed rahvapärimuse raamatud ja plaadid Pärimusmuusika Aida väikse saali riiulisse ringlema, kust iga soovija saab peo jooksul endale meelepärase kaasa haarata ning väärt teave jõuab uue ringiga taas huvilisteni. 

Vaata pärimusmuusika aida ja teabekogu sünnipäeva kava.

Loe lisaks

Aadress

Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011

MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS 

Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018

Üldinfo

Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal

Piletikassa, administratsioon
+372 434 2070 (T-L 12.00-19.00)

Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.00)

Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)

Aida kohvik

Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass

Avatud T-L 12.00-19.00

info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452

Kiirviited

Viljandi pärimusmuusika festival
Aida kohvik

Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust

Müügitingimused Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

${i18n('all_tags')}

2024

Ait

Alika

Andre Maaker

Anna-Liisa Sääsk

Arhiiv

August Pulst

August Pulsti stipendium

Cätlin Mängi

curly strings

Deniel Perer

Digitaalsed õppematerjalid

Eesti ETNO

Eesti Kandleliit

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Eesti Rahvakultuuri Keskus

EHALE

emakeelepäev

ETHNO

Ethno Estonia

ETNO

ETNOKULP

etnolaager

Eva Eensaar

florence adooni

folk

folkrokk

Franziska Fleischanderl

gabba

GANGAR

haridus

Heino Tartes

ideevoor

Jaagu lava

Jaak Johanson

Jazzpesulad

Kadri Suits

Kandlefestival

Kertu-Liis Õnnis

Konkurss

koolikontsert

Krista Citra Joonas

Külapillimehi otsides

Kulno Malva

Laste ETNO

Lauluring

Lauri Õunapuu

Lauri Sommer

Leedu

Leelo Tungal

Lõikuspidu

LÕÕM

Lõõtspill

Maarja Kangro

Mari Jürjens

Mustrid ja jäljed

Noodikogu

Noor Pärimusbänd

noored

Norra

PÄMM

Pärimuslabor

pärimuslik mäng

Pärimusmuusika

Pärimusmuusika Ait

Pärimusmuusika Lõikuspidu

Peeter Volkonski

Podcast

põhikool

Priit Pedajas

puuluup

Raadio

Rahvapill

Regilaul

Regilaulu podcast

Roheline lava

Saulius Petreikis

Stipendium

Sünnipäev

Taaskasutus

Talve ETNO

Tantsumaja

Teabekogu

Tomás del Real

tradattack

Triuka

tunnuskujundus

Üleriigiline võistumängimine

Uudis

Vabatahtlikud

Väikekandlefestival

Vaiko Eplik

Viljandi folk

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi pärimusmuusika festival

Võistumängimine

WINTER ETHNO

zetod

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Sündmused

Teeme

Külasta

Eesti Pärimusmuusika Keskuse õppekorralduse alused

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Uudised

Uudised

Eesti Pärimusmuusika Keskus

Sündmused

Teeme

Külasta

Eesti Pärimusmuusika Keskuse õppekorralduse alused

Õpi

Korralda

Uudised

Pood

Meist

Otsi

Õnnestus

Uudiskiri

Õnnestus

Eesti Pärimusmuusika Keskus