Random Image

1 Regilaul

Eesti rahvalaulud jagunevad kaheks: vanem ja uuem rahvalaul. Vanemat rahvalaulu nimetatakse regilauluks. Regilaulu teksti põhitunnusteks on vanad keelevormid, murdekeel, algriim ja parallelism. Parallelism, lauluvärsside ümberütlemine ehk mõttekordus, on suulisele rahvaluulele omane kujundusvõte laulu rikastamiseks.

  • I ülesanne: Lauri Õunapuu on koostanud põnevat kuulamist pakkuva regilaulude taskuhäälingu “Regilaulu podcast”. Kuula saadet “Kärt Johanson - metsaligled-metsalagled. Hasso Krulli pajatused” ja leia nekrutilaulust* kolm mõttekordustega värsikogumit. Kirjelda, mida laulja ümberütlemistega meile edasi anda soovib?

*Nekrutilaulud kajastavad Vene tsaari poolt 1796. a. kehtestatud nekrutikohustust, kui suur osa noori mehi saadeti aastateks sõjaväkke.

2 Rahvakalender

Rahvakalender sisaldab endas hulgaliselt olulisi tähtpäevi, millest enamus märkisid sada ja veel enamgi aastat tagasi oluliste talutööde algusi ja lõppe. Tähtpäevadega käis tihti kaasas kindel kombestik, tavad ja keelud, vahel ka laulud või mängud.

  • II ülesanne: rahvapäraste nimetustega paastukuu (märts) ja lehekuu (mai) vahelisse aega jääb erinevaid rahvakalendri tähtpäevi. Vali nende seast üks ja uuri, mida sel päeval tehti või tegemata jäeti. Teadasaadu põhjal loo üks vahva joonistus või fotokollaaž, mis tolle tähtpäeva tegemisi ilmestab. Lisa kunstiteosele ka tähtpäeva nimetus, pildista see üles ja saada meile.

3 Pillportaal

Pilliportaal on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonnas valminud pille tutvustav vahva veebileht. Sealt leiab infot erinevate pärimusmuusikas kasutatavate pillide kohta. Vali erinevate pillide seast üks lemmik, millele keskendud.

  • III ülesanne: koosta valitud instrumendi kohta ristsõna, mille lahendusest tuleb kokku pilli nimi. Ristsõna küsimused peavad vastama pilli kohta käivatele faktidele. Saada ristsõna meile.

4 Mõistatus

Mõistatus on osa meie rahva suulisest pärimusest ja ühtlasi üks rahvaluule lühivormidest. Mõistatus koosneb küsimusest ja vastusest. Omal moel vihjab vastusele tihtilugu mõistatuses esinev võrdkuju või mingisugune muu esinev tunnus või omadus. Nii on torupilli kohta käivas mõistatus näiteks iseloomuliku joonena välja toodud pilli torud: üks hani, kaks kaela. Viiuli kohta käivas mõistatuses on viiulit iseloomustatud aga hoopis nii: lagi all, lagi pääl, lae pääl lauletes.

  • IV ülesanne:vali pilliportaalist veel üks instrument, mille kohta käiva video- ja kirjaliku materjali läbi vaatad. Seejärel loo teadasaadu põhjal oma mõistatus ja saada see meile.

5 Tants

Eesti Pärimusmuusika Keskus on pannud kokku pärimusmuusika erinevaid osi käsitlevad tasuta ligipääsetavad õppematerjalid.

  • V ülesanne: vaata pärimustantse puudutavat osa ja õpi ära reinlender, salvesta enda esitus videona üles ja saada see meile.

Küsimustele vastamine kestab kuni 14. maini 2024!

Aadress

Pärimusmuusika Ait
Tasuja pst 6, Viljandi, 71011

MTÜ EESTI PÄRIMUSMUUSIKA KESKUS 

Reg-nr: 80116582
KMKR: EE100623277
Ak SEB: EE691010220008039018

Üldinfo

Pärimusmuusika Ait
Avatud T-L 12.00-19.00 ja sündmuste ajal

Piletikassa, administratsioon
+372 434 2070 (T-L 12.00-19.00)

Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo
folk@folk.ee
+372 434 2050 (E–R 9.00–17.30)

Ruumide rent
+372 5552 2683 (E-R 09.00-17.30)

Aida kohvik

Pärimusmuusika Aida III korrus ja terrass

Avatud T-L 12.00-19.00

info@aidakohvik.ee
+372 434 2066
+372 507 1452

Kiirviited

Viljandi pärimusmuusika festival
Aida kohvik

Oleme osa Tartu 2024 külalislahkuse võrgustikust

Müügitingimused Privaatsustingimused

Kontrastsus

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada.

Sisu suurendamine

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust: hoidke all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja vajutage samal ajal + või - klahvi.

Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoidke all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories > Accessibility > Magnifier.
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Õpi

Klassiga Viljandisse

PÄMM!

Õpitoad

Koolitused

Koolikontserdid

Stipendiumid

Väljaanded

Regilaulu podcast

PÄMM!

PÄMM!

Õpi

Klassiga Viljandisse

PÄMM!

Õpitoad

Koolitused

Koolikontserdid

Stipendiumid

Väljaanded

Regilaulu podcast