Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Pärimusmuusika keskuse töötajate õpiränne tõstab tantsumajade kvaliteeti Eestis

12. juuli 2016

Möödunud aasta lõpust tänavuse juunini osalesid Eesti Pärimusmuusika Keskuse töötajad õpirändes, milles raames käidi kolme tugeva kohaliku tantsutraditsiooniga riigis: Poolas, Rootsis ning Rumeenias.

Õpirände eesmärk oli täna Eestis toimuvate tantsumajade kvaliteedi ning korraldajate kompetentsi tõus läbi välisriikides õpitu. Lisaks laiendati keskuse kontaktivõrgustikku; õpiti, kuidas järjepidevalt toimunud sarnasesisulist sündmust värskena hoida ning anda hoogu selle levimisele üle Euroopa.

„Isiklikult mind huvitas nende impulsside leidmine, mis siis ikkagi inimest tantsima viib - on see muusika, on see sisemine tung, on see kaunis preili või noormees kellega on soov füüsilist kontakti luua,“ rääkis Janne Suits, pärimusmuusika teabekogu juhataja.

Suits lisas, et muljetavaldav oli sealse meestetantsu nägemine. Tänapäeva paralleeliks tooks ta break-tantsu stiili, kus kordamööda ükshaaval ette astutakse ning oma parimad palad ette kantakse ning nii oli ka Rumeenia meestetantsuga. „Euroopa naisena oli minu jaoks kergelt võõras tajuda sealset nii tugevat meeste maailma domineerimist ja seda oli tunda ka tantsus - mees tuli naise juurde, võttis tantsima, tantsis natuke ja siis jättis kus see ja teine ja liikus edasi,“ kirjeldas ta.

Külalisena pärimusmuusika keskuse töötajatega ühe külastuse kaasa teinud Viljandi kultuuriakadeemia tudeng Martin Vill mainis, et erinevalt Eesti tantsumajadest oli Rumeenias näha teistsugust õpistiili, sest tantsu õpetamine toimus eri rühmades: edasijõudnud ja algajad. „Eesti tantsumajades pole ma veel seda kohanud,“ lisas Vill. Mees lisas, et talle meeldis väga meeste individuaalne tants, mis sisaldas endas palju erinevaid rütme ning Vill leiab, et see ongi ungari meeste peamine põhjus, miks hakatakse üldse tantsima, sest selle tantsuga saab naissoost isikule välja näidata oma temperamenti ja uhkust ning mehisust. „Et Eesti mehed hakkaksid samamoodi tantsima on vaja korraldada rohkem tantsumajasid ning muuta meie inimeste mõtlemist pärimustantsu või üldse tantsu suhtes,“ võttis mees jutu kokku.

Eesti Pärimusmuusika Keskuse töötajate õpiränded toimusid Rumeenias (2.-8. august 2015), Poolas (19.-25. november 2015) ja Rootsis (5. – 8. juuni 2016). Tantsumajade arengut ning rännet rahastas Erasmus+.

pressikas2

 

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised