Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Baltica pärimuspidu tuletab meelde jaaniaja pärimust

14. juuni 2016

29. Rahvusvaheline Pärimuspidu Baltica 2016 toimub 22.-24. juunil, tähistades sel korral pärimuslikku jaaniaega ja pühade pidamist pärimuskultuuri toel.

Balti riikide ühist folklooripidu korraldatakse Eestis iga kolme aasta järel. Tegemist on riigifestivaliga nii oma rahvuskultuurilise tähtsuse kui ka regionaalse aspekti poolest. Pärimuspeost Baltica võtavad osa kõikide maakondade folklooriharrastajad, vähemusrahvuste folkloorirühmad ja külalisrühmad paljudest välisriikidest.

Baltica poeb põue ja kodu küla õue – pärimuspeo tunnuslauses peitub juhtmõte, et 2016. aasta festivali korraldades on Eesti Folkloorinõukogu soovinud tuua pärimuskultuuri festivali linnast taas maale, kogukondade keskele, külaplatsidele ja koduõuedele. Suvine pööripäev on valguse püha ja lootuste päev looduse keskel. Valgust ja lootust vajame ka tänapäeval üha enam, peame koos hoidma tähtpäevade rahvapärimust ja tuletama meelde suveaja laulud-tantsud-pillilood. Jaanipäeva tähendus on oluline kõigile – tähistame seda üheskoos!

Aastate jooksul on Baltica kui CIOFFi festival Eestisse toonud palju erinevate välisriikide folkloorirühmi ja kultuuride tutvustajaid. Tänavu tulevad väliskülalised lähemate naabrite juurest - Poolast, Venemaalt (Pihkva), Ukrainast, Valgevenest, Gruusiast, Šveitsist, Soomest ning loomulikult ka Baltimaadest Lätist ja Leedust. Tegemist on kollektiividega, kes tunnevad oma piirkonna pärimuskultuuri vastu sügavat huvi ning elavad selle vaimus igapäevaselt: tantsides, lauldes ja mängides pillilugusid mitte ainult festivalidel ja kontsertidel, vaid ka spontaanselt omavahelistel kokkusaamistel ja oma pere ning kogukonna keskel olles. Nii toovad nad ka Balticale kaasa teadmisi enda kodukoha suviste pühade tähistamisest, traditsioonilisi maitseid ning rikkalikku käsitööd.

Gruusiast pärit ansambel Chveneburebi on kodumaisele folgisõbrale tuttav nimi, sest mehed on külastanud ka varem Eestis ja üles astunud Viljandi pärimusmuusika festivalil. Vägeva gruusia meestelaulu kõrval, mille ansambli liikmed löövad lahti igal võimalikul hetkel nii lava ees, lava taga kui ka lava peal, mängivad nad ka erinevaid rahvapille ning tantsivad gruusia rahvatantse. Lisaks Baltica pärimuspidudele jõuavad väliskülalised Gruusiast ka sel aastal armsaks saanud Viljandisse, andes 21. juunil kontserdi Viljandi Jaani kirikus.

Baltica üldine

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised