Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Aidas näeb Béla Kása fotonäitust Transilvaania rahvamuusikutest

14. märts 2016

Aprilli algusest maikuu lõpuni saab Viljandi pärimusmuusika aidas näha Ungari fotograafi Béla Kása mitmekülgset fotonäitust Transilvaania rahvamuusikutest. Näituse avamine koos autoriga toimub 4. aprillil kell 17.00 aida fuajees.

Fotograaf Béla Kása (Pécs, 1952) on lõpetanud Kölni Rakendusliku Kujutava Kunsti Kõrgkooli kunstfotograafia erialal. Tema etnograafilised fotoreportaažid on ammutanud inspiratsiooni 1973. aastal tehtud Transilvaania-reisist, kus ta sattus sajandeid kestnud traditsioonide ja rahvamuusika lummusesse.

Ta õppis mängima kolmekeelset viiulit ja kontrabassi, hakkas koguma rahvamuusikat ja samal ajal külades rahvamuusikuid fotografeerima. 1982. aastal tagasi Ungarisse kolides sai temast ungari rahvamuusika üks võtmefiguure. Tema pildid on sestpeale ehtinud paljusid plaadiümbriseid, ajakirju ja raamatuid. Fotoalbumis "Transilvaania muusikud" lõi ta sealsete muusikute igikestva panteoni. Tema hiilgavate portreede saladuseks on kontaktiloomine. "Ekspositsioon sünnib ajus, hinges ja südames," tunnistab Kása.

"Mul on elus suur ülesanne: jäädvustada iseendale, oma lastele ja järeltulevatele põlvedele see maailm, mida minagi olen saanud vaid imetleda, sellest osa saada õieti enam mitte, kuna olen sündinud liiga hilja. Aga ma tahaksin, et ka pärast meid tulevad põlved sellest midagi näeksid." Näitusel pakub Béla Kása sissevaadet Transilvaania muusikute igapäevaellu. Vahel näeme pulmade ja ristsete lõbusaid pidusid, vahel aga - kui on käes leinaaeg - surnuvalve ja matuste liigutavaid ülesvõtteid.

Näituse avamine 4. aprillil kell 17 Pärimusmuusika aida fuajees. Näitus jääb avatuks kuni mai lõpuni. 

ungariplakatnaitus

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised