Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Viiuldaja ja laulja Maarja Nuut on Põhja-Ameerikas ringreisil

23. september 2015

Septembri keskpaigas suundus oma esimesele Põhja-Ameerika ringreisile eesti viiuldaja, laulja ja pärimusmuusika uuendaja Maarja Nuut

Poole kuu jooksul, 15. septembrist 2. oktoobrini annab ta 11 kontserti ja juhendab õpitubasid nii kuuel mainekal maailmamuusika festivalil, kui mitmes tuntud kontserdipaigas (sh Kennedy Centre´s Washingtonis). Debüütturnee hõlmab nii Chicagot kui New Yorki, viib Washingtoni, Cedar Rapidsisse, Minneapolisesse, Albuqerquesse, Bloomingtoni ning päädib Torontos.

Selle aasta aprillis Tallinn Music Weekil Wire Prize artistipreemia pälvinud Maarja Nuut on viimastel aastatel jõudsalt rahvusvahelise muusikatööstuse huviorbiiti tõusnud. Mullu valiti Maarja esimese Eesti artistina maailmamuusika olulise sündmuse WOMEXi (The World Music Expo) põhiprogrammi, kust eesootav Ameerika tuur tuule tiibadesse sai. Vaid kaks päeva pärast esinemist jõudis Maarjani kutse kontsertideks Chicago World Music Festivali peakorraldajalt Carlos Tortolerolt. Peatselt lisandusid ülejäänud kontserdid – sealhulgas esinemised The Kennedy Centre´s and Toronto Small World Music Festivalil. „Kuna tegemist on kõrge profiiliga festivalidega, on minu jaoks suur au, et seal mängida saan," arvab tagasihoidlik Eesti muusika tõusev täht. „Ringreisi ulatus ja maht on võrreldav viimasel ajal ookeanitagust väisanud eesti bändidest vast Metsatöllu ja Ewert and The Two Dragonsiga," leiab Helen Sildna, Tallinn Music Weeki peakorraldaja.

maarja1Hetkel pühendub rahvusvahelise tähelepanu keskmesse liikuv viiuldaja-laulja oma uue albumi salvestamisele ja tänu erinevatele showcase´idele tekkinud mitmerahvuselise tiimi ülesehitamisele. 2013.a ilmunud Maarja debüütalbum "Soolo" leidis tunnustust mitmel pool maailmas, see valiti mõjuka briti folgi ja pärimusmuusika ajakirja fRoots lemmikute hulka ning jõudis ka väljaande kogumikplaadile. Uut albumit on oodata tuleva aasta algupoolel Suurbritannia plaadifirma FatCat Recordsi alla kuuluva labeli „130701" alt. Maineka plaadifirma artistidest on Eestis ehk kõige tuntumad Max Richter ja kevadel Jazzkaart külastanud Hauschka.

Maarja astub oma esimesele ringreisile teisel mandril vastu positiivse ootusärevusega. Siiani on tema kontsertreisid hõlmanud Euroopat – esinemised on teda viinud Ungarisse, Poola ja Šveitsi, Soome ja Rootsi, Itaaliasse, Inglismaale ning Prantsusmaale. Sel suvel jõudis Maarja looming miljonite raadiokuulajateni Euroopa Ringhäälingute Liidu, EBU (European Broadcasting Union) Folkfestivali ülekandes. Ainsana Eesti artistidest on ta esinenud olulisel maailmamuusika festivalil WOMAD (World of Music, Arts and Dance). Pärimusmuusika piire nihutav artist naudib oma muusika proovilepanekut erinevates kultuurikontekstides.

Noort sugestiivse muusika loojat on nimetatud ka pärimusmuusika innovaatoriks, kes kombineerib oma loomingus vana ja uut, klassikalist ja traditsioonilist. Olles õppinud klassikalist viiulit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja pärimusmuusikat TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias ning Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli (Kungliga Musikhögskolan i Stockholm) magistrantuuris, võib teda pidada klassikalise muusika taustaga pärimusmuusikuks. Või sootuks vastupidi – eesti traditsioonilisest muusikast inspiratsiooni ammutavaks heliloojaks. Tema helikeelt on kõrvutatud Philip Glassi ja La Monte Youngi loominguga ning samas leitud, et Maarja helindid võiks meeldida kaasaegse indimuusika kuulajaile – Bon Iveri, tUnE-yArDs'i, Sigur Ros'i ja Andrew Bird'i fännidele.

Kasutades luuperi minimalistlikke rütme, loob Maarja Nuut omanäolise helimaailma, kus traditsioonilised tantsulood, laulud ja jutud põimuvad live-elektroonikaga. Tema kontserdid annavad publikule pingestatud atmosfääriga lummava kogemuse. „Esinedes soovin ma luua heliruume, kus kuulajad on käesolevasse hetke fokusseeritud. Mulle meeldib mängida emotsionaalse pingega," avab helikunstnik oma loomingulisi valikuid. „Eelistan mängida dissonantsidega, väikeste detailidega rütmis, tämbris, intonatsioonis ja artikulatsioonis. Luuperi kordustes omandavad detailid järjest uue tähenduse ja perspektiivi. Rütmifraaside mustritest saab aina ammutada uut informatsiooni. Seega nõuab minu muusika kuulajatelt tähelepanu ja mõttelist kohalolekut, teadlikku kuulamist. Ma soovin, et mu kontsertidel jääks alati õhku saladused, põimuksid ühte kujutlused ja reaalsus. Usun, et fantaseerimine on tänapäeva inimese jaoks äärmiselt vajalik, just emotsionaalse tervishoiu nimel. On oluline avardada oma kujutlusvõimet, mängida tõe ja une hägusatel piiridel ning unistada."

Ringreis saab teoks Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali toel.

Lisamaterjal Maarja Nuudi loomingust: http://www.maarjanuut.com/

Põhja-Ameerika ringreisi kava:
15.09 Chicago Cultural Center, Claudia Cassidy Theater, Chicago, IL
16.09 Old Town School of Folk Music, Szold Hall, Chicago, IL
18.09 Landfall Festival of World Music Festival, Legion Arts, Cedar Rapids, IL
19.09 Landfall Festival of World Music Festival, Legion Arts, Cedar Rapids, IL
21.09 Global Roots Festival, The Cedar Cultural Centre, Minneapolis, MN
25.09 Globalquerque, National Hispanic Cultural Center, Albuquerque, NM
26.09 Lotus World Music & Arts Festival, First Christian Church, Bloomington, IN
27.09 Lotus World Music & Arts Festival, Buskirk-Chumley Theater, Bloomington, IN
29.09 Kennedy Centre, Millenium Stage, Washington, DC
30.09 Live@365, Elebash Hall, New York, NY
2.10 Small World Festival, Small World Music Centre, Toronto, ON

maarja2

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Loobu Luba küpsised