Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Viljandi Kutseõppekeskuses valmis 16 teppo-tüüpi lõõtspilli

4. juuni 2015

Kursuse raames valminud pille esitletakse Hansapäevade raames toimuvas õpitoas

12. juunil lõpetab Viljandi Kutseõppekeskuses teppo-tüüpi lõõtspillide valmistajate kursus, aga juba nädal enne kursuse ametlikku lõpetamist astuvad lõõtsavalmistajad oma vastvalminud pillidega avalikkuse ette.

Viljandi rahvusvahelistel hansapäevadel korraldavad kursuslased õpitoa, kus päeva jooksul näidatakse erinevaid pilli meisterdamise etappe, plaanitakse valmis ehitada vahelõõts, näidatakse huvilistele pille seestpoolt, jutustatakse oma pillide valmistamise lugu ja loomulikult esitletakse ka vastvalminud pille.

Epp Välba, kursuse algataja ja projektijuht: „Praegune grupp on olnud väga innustunud, sünergia, mis kursuslaste vahel toimib, on imeline: koos leiutati uusi viise ja nippe selle keerulise pilli ehitamiseks. Usun, et kursus andis uue hingamise eesti lõõtspilli valmistamisse."

2014. aasta jaanuaris 18 õpilasega alustanud kursus on jõudmas lõpusirgele, uue pilli on valmis ehitanud 16 kursuslast. Kursuse eesmärk oli pakkuda inimestele võimalus õppida lõõtspilli valmistamist ja see oma kätega ka valmis meisterdada – tuua pilli valmistamise kunst huvilistele lähemale. Praktikute-pillimeisterdajate kogemusele toetudes kirjutas projekti juht Epp Välba valmis õppekava. Selle järgi 1196 akadeemilist tundi väldanud õppetööst kulus ligi 800 tundi iseseisvale tööle ja vaid väike osa teooriale ja praktilistele tundidele koolis.
Põlvamaalt pärit pillimeister ja kursuse peajuhendaja Heino Tartese käe all läbiti kõik pilliehituse etapid: kõigepealt ehitati vahelõõts, siis otsalauad, bassipakk, sõrmlaud. Lõõtspilli ehitamisest suur osa kuulub puidutöö valda, neid töid juhendas Viljandi Kutseõppekeskuse puidueriala õpetaja Kalmer Lind, kes ei olnud varem pilliehitusega kokku puutunud. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia metallitöö osakonnas valmistati metallehistööks vajalikud abivahendid, mille abil igaüks sai oma pillile eriomased kaunistused. Pillide hääled pärinevad Itaaliast Cagnoni tehasest. Pillide häälestamisest käisid rääkimas Toomas Ojasaar ja Juhan Uppin.

Epp Välba on toimunud kursusega igati rahul: „See positiivne kogemus annab julguse alustada sügisel uue kursusega. Oleme oma tegemisi kajastanud sotsiaalmeedias ja huvi meie tegevuse vastu kasvab pidevalt. Seetõttu saan juba välja kuulutada, et 2015. aasta septembris võtame vastu uue grupi lõõtspillimeisterdamise huvilisi. Vastuvõtt kursusele algab juba peale jaanipäeva. Info selle kohta ilmub kooli kodulehele ja Facebooki."

12. juunil kell 14.00 toimub Vana-Võidus Viljandi kutseõppekeskuses kursuse pidulik lõpetamine, kus lõputunnistuse saavad 16 lõpetajat.

 

teppo

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised