Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Pärimusmuusika Aidas algab sügishooaeg

13. september 2023

Septembist detsembrini toimuvad taas traditsiooniliseks saanud sündmuste seeriad Tantsumaja, “Volk tahab teada” ning väikelaste laulu- ja mänguringid.

Esimesena, juba 12. septembril, teeb uksed lahti Tantsumaja, kus saab tantsida elava muusika saatel. Kell 19 alustatakse tantsusammude õpitoaga ning pillimeeste järgi algab tants kell 20. 

Tantsumaja on peoformaat, kus on võimalus osa saada külapeo kaasakiskuvast meeleolust koos ärksate pillimeeste ja elava pärimusmuusikaga. Mõeldud ehedaks tantsimiseks, unustuseni keerlemiseks ja pidulistega kokkusaamiseks, sest külade tantsuõhtud teenisid lisaks inimeste kokkusaamise eesmärgile ka kogukonna kooshoidmise eesmärki. Oma võlu on ka pillimeeste ja tantsijate omavahelises suhtlemises ja selles, kes kelle järgi hoogu minema hakkab. Tantsumaja on koht, kus tuleb hoida silmad lahti, sest headelt tantsijatelt saab väärtuslikke nippe õppida.

Tantsumajade programm sügishooajal:
12. september Lõõtsakuningas Toomas Ojasaar
10. oktoober Tallinna tantsuklubi muusikud
14. november Tartu tantsuklubi muusikud
12. detsember TÜ VKA tudengite eri

Loengusari “Volk tahab teada” alustab nädala pärast, 18. septembril. Septembrikuu kohtumisõhtul tahab Volk teada, mis on hipide paradiisi Goa ametlik keel? Külas on Viljandi aasia restorani Dragon meisterkokk Maurice.

“Volk tahab teada” on muusikakuulamise sari, mis mõeldud inimestele, kes tunnevad huvi kaugemate maade kultuuride ning muusika vastu. Õhtu kestab kokku 1 tund ja 30 minutit, mille vältel vesteldakse kutsutud külalisega just tema päritolule omasest pärimusmuusikast ning kultuurist läbi muusika. Jutu vahele kuulatakse helinäiteid. Erinevate kultuuride kohta uurib ja muusikat valib Peeter Volkonski.

Paljudele on võib-olla saladuseks, et Peeter Volkonski puhul on tegemist paadunud melomaaniga, kes on olnud aastaid Tartu Ülikooli Fonoteegi kuldklient ning mitmeid aastaid Pärimusmuusika teabekogu alaline külaline ning abiline kogu täiendamisel. Tema isiklik fonoteek sisaldab mõõtmatutes kogustes maailma erinevate eksootiliste rahvaste muusikat erinevatel helikandjatel ning loomulikult kuulub sinna juurde palju kirjandust, mis annavad väärtuslikku lisateavet muusikast aru saamisel. Samuti on ta aastaid andnud maailmamuusika loenguid Viljandi Kultuuriakadeemias ning olnud kaastegev mitmetes maailma rahvaid puudutavates raadiosaadetes.

“Volk tahab teada” toimub Pärimusmuusika Aida kaminasaalis 18. septembril, 16. oktoobril, 13. novembril ja 4. detsembril.

Kahe nädala pärast, 21. septembril, algavad Pärimusmuusika Aida väikses saalis väikelaste ning titelaulu- ja mängutoad. Suuremate laste mängutuba algab kell 11 ning väiksemate kell 12.

Väikelaste laulu- ja mängutuppa on oodatud omal jalal liikuvad kuni 3-aastased mudilased ning nende vanemad. Koos lauldakse vanu laule, loetakse liisusalme, mängitakse lihtsamaid laulumänge. Avatakse põnev laegas rahvakalendri tähtpäevade maailma ning seatakse esimesi tantsusamme, kuulatakse ja katsutakse pille. Tegevust leiavad nii laps kui saatja ning sedasi on hiljem kodus ka lihtsam salme ja mänge meelde tuletada.

Titelaulu- ja mängutuba on koht kõige pisematele - neile, kes veel omal jalal ringi ei liigu. Koos laste ja vanema(te)ga mängitakse hüpitus- ja näpumänge, loetakse vana-vanaemade kombel sõrmi ja varbaid, kuulatakse erinevaid pillihääli ning tehakse tutvust vanade unelaulude ja laulumängudega. Lisaks räägitakse ära kõik rääkimist vajavad titejutud.

Eestvedaja Kreete Viira on lõpetanud Tartu Ülikooli Eesti ja võrdleva rahvaluule eriala, kultuurikorralduse eriala ning koolieelse lasteasutuse õpetaja eriala. Igal aastal juulikuu viimasel nädalal võib Kreete leida ka Viljandi pärimusmuusika festivalil läbi viimas titelaulu- ja mängutuba ning väikelaste laulu- ja mängutuba.

Mänguringid toimuvad 21. septembril, 5. ja 19. oktoobril, 2., 16. ja 30. novembril ning 14. detsembril.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised