Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Vaata XXVII Viljandi pärimusmuusika festivali teemat ja tunnuskujundust!

11. oktoober 2018

Järgmise aasta teema on “Hea lugu”.„Hea lugu“ ehk teiste sõnadega „lugu loo taga“ seab tähelepanu keskmesse muusika mõtestatuse, tähendusrikkad muusikalised lood ja esineja isikliku suhte mängitavate lugudega. Festivali tunnuskujunduse on loonud Eili Lepik. 

Hea lugu!

XXVII Viljandi pärimusmuusika festivali fookuses on põnevad, tähendusrikkad lood. Miks üks või teine tantsuviis või laul on selline, nagu ta on? Kuidas see muusika esitajani jõudis?

Miks ta seda laulu laulab või seda pillilugu mängib? Miks see nii ägedalt ehk siis hästi kõlab? Mis põnev lugu selle loo taga end varjab?

Meile meeldib lugusid kuulata. Ilmekalt esitatud, ladusalt jutustatud, isikupäraselt ja kaasakiskuvalt mängitud ning ootamatute pööretega lood võluvad, kütkestavad meid. Nad jäävad meile meelde, tahame neid üha uuesti ja uuesti kuulda ja jagada nendega, kes neid veel kuulnud pole. Kas pole?

“Hea lugu“ ehk teiste sõnadega „lugu loo taga“ seab fookusesse muusika mõtestatuse, tähendusrikkad muusikalised lood ja esineja isikliku suhte mängitavate lugudega.

Pärimusmuusika on igamehe asi. Kõik saavad osa ja kõik on olulised - muusik, tantsija, kuulaja, pillimees. Selle koostoimimise keskmeks on muusika kui sotsiaalne liim, mis loob sildasid ja paneb peo käima. Pärimusmuusika levib loomulikuna suulisel teel - inimeselt inimesele. Seepärast on traditsiooni kestmiseks äärmiselt oluline köitva, nakatava eeskuju olemasolu.

Muusikaline lugu hakkab kõnelema siis, kui esitaja talle hinge sisse puhub. Mõned meist on eriti osavad jutustajad-sillaehitajad. “Ukuaru valss” või “Savikoja venelane” on ju tuntud ja lihtsad pillilood. Mõnede muusikute kätes muutuvad need aga erakordselt ja silmapaistvalt köitvaks. Miks see nii on ja kuidas sellised imed sünnivad?

Kutsume eeloleval suvel Viljandisse mujalt maailmast muusikuid ja jutuvestjaid, kelle kunst hea loo jutustamisel on eriti kõrge. Olgu selleks looks tantsuviis või muinasjutt.

Kodumaiste lugude vahendamisel saavad aukohal olema regilaulud. Neis peituvad meie kõige iidsemad, olulisemad ja ka intiimsemad lood. Kuna nii keel kui ka elukeskkond on ajaga palju muutunud, võib regilauludesse pakitud sõnum jääda kaasaja inimesele sageli arusaamatuks. Nende lugude mõistmiseks vajame väga häid tõlke, kellel on erioskused ja anne avada kaasahaaraval moel regilaulu mitmekihilist maailma. Just selliseid laulikuid ja lugude pajatajaid võibki juulikuu lõpus Viljandis kuulda.

Tule kohale ja naudi! Head lood ootavad Sind Viljandis.

Tänavu valis meeskond välja kunstniku, kellega koostöös tunnuskujundust looma hakati. Tarmo Noormaa, Viljandi pärimusmuusika festivali programmipealik selgitab, et festivali korraldajatel oli selge nägemus, mis tingimustele kujundus vastama peab ja kuna siht on laieneda tugevamalt ka välisturgudele pöörduti kunstniku poole: “Eili Lepik on andekas kunstnik ja meie varasem koostöö on sujunud väga hästi, mistõttu usume, et just nii saavutame parima tulemuse.”

Eili Lepik, kujunduse autor, teadis kohe peale teemaga tutvumist, millises suunas soovib tunnuskujunduse loomisel liikuda. “Oluline osa meie pärimusest on lugude jutustamine, mis seostus minu jaoks tugevalt ka Eesti muinasjuttude ja muistenditega. Sealt ma karakterid välja valisin ja kuna nad eos on üleloomulikud olendid, siis otsustasin seda eriti rõhutada ja nii said mõned neist hoopis näiteks neli silma.” Taoline üleloomulikkus on Lepiku loomingule omane ja autor ise rõõmustab pakutud võimaluse üle väga. Lepik lisas, et koostöö Viljandi pärimusmuusika festivaliga on sujunud suurepäraselt.

XXVII Viljandi pärimusmuusika festival toimub 25. - 28. juulil 2019. Viljandis.

Vaata ka www.viljandifolk.ee

 

Folk2019 1920px est

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised