Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Laste hiiu kannel on sündinud ja ootab täna kell 14 rahvaga kohtumisi

20. oktoober 2017

Eesti Pärimusmuusika Keskuse Teabekogu juhataja ja tuntud hiiu kandle mängija Janne Suits on algatanud väga märkimisväärse projekti „Laste hiiu kannel“ nii Eestis kui Põhjamaades. Pea kolm aastat väldanud ettevõtmise tulemusena on nüüdsest ka kõige väiksematel hiiu kandle austajatel võimalik õppida mängima seda arhailist eesti rahvapilli. Täna kell 14 toimub Pärimusmuusika Aidas pillide esmaesitlus.

Südamega tegutsemine lisas sündmusele veelgi kaalu juurde, tehes tänasest võimalikuks ka laste hiiu kandle ehitamise. Koostöös Soome pillimeistri Rauno Niemineni ja Suomen Kultuurirahasto fondiga on välja töötatud laste hiiu kandle mudel ning vajalikud joonised pilli ehitamiseks. Janne Suits selgitab: „On tavaline, et igal niinimetatud pilliperel on olemas erinevas suuruses pillid nii täiskasvanutele kui ka lastele. Vastasel juhul oleks näiteks viie aastastel lastel hiiu kannelt pea võimatu õppida, sest täiskasvanute mõõdus pill on lapse käe jaoks liiga suur. Peetakse ju loomulikuks ning lausa vajalikuks, et erinevate huvide ja hobidega saaks tegeleda juba maast madalast. Kurb, kui Eesti oma rahvapillidega pole võimalilk varases lapsepõlves sinasõprust teha.”

Mitmeid komistuskive ületanud projekt leidis 2017. aasta jaanuaris heakskiidu ning nii sai alguse laste hiiu kandle ametlik ühe aastane pilootprojekt. „Projekti jooksul ehitatakse 20 laste hiiu kannelt, toimuvad tutvustavad seminarid Eestis ja Soomes. Paralleelselt õpetatakse lapsi hiiu kannelt mängima nii siin kui seal pool Läänemerd,“ kirjeldab Suits ettevõtmise haaret ja kulgu.

Üks esimesi, kõige käega katsutavamaid hetki saabub reedel, 20. oktoobril kell 14, kui Pärimusmuusika Aidas saavad kõik huvilised oma silmaga näha ja käega katsuda äsja valminud laste hiiu kandleid. Esimesed pillid on valmis ning pillimeister Rauno Nieminen isiklikult jõudis nendega Viljandisse. Janne Suits lisab: "Meie projekt on kandnud ka juba magusaid vilju. Koostöös Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusikatudengi Liisa Koemetsaga toimuvad laste hiiu kandle tunnid Vormsi Põhikoolis. Samuti on valminud esimesed laste hiiu kandled, meistrimeheks Algor Streng Vormsilt". Eesti Pärimusmuusika Keskuses aastaid pärimusmuusikaga tegelenud Suits peab projekti oma südame asjaks: "Kaugel pole aeg, kui mitmed Eesti rahvapillid ja nende mänguoskus oli pea möödanikuks muutumas, hiiu kannel nende hulgas. hea meel on aga tõdeda, et viimastel aastatel on hiiu kandle vastu järjest suuremat huvi hakatud tundma – nüüd on olemas ka laialdased võimalused nii pilli meisterdada, mängida, õppida kui ka tegeleda järelkasvuga."

Alates 2008. aasta kevadest tegutseb Viljandi lossimägedes Eesti Pärimusmuusika Keskus, mis on üleriigiliselt tegutsev valitsusväline pärimusmuusikaalast huviharidust toetav ja korraldav ning pärimusmuusika elavat esitust levitav avatud ning uuendusmeelne organisatsioon. MTÜ igapäevane elu toimub Pärimusmuusika aidas, kus toimub ka aastaringne kontserttegevus. www.folk.ee

 

Hiiu laste kandled 1

Hiiu laste kandled 2

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised