Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Näitus Torupilli Juss - Hiiumaa kuulsaim rahvapillimees

21. veebruar 2017

Torupilli Juss EFA 0 28304 ft

2. märtsil kell18 avatakse Viljandi pärimusmuusika aidas näitus „Torupilli Juss - Hiiumaa kuulsaim rahvapillimees“. Näitus on justkui eeskujulik lugu tänapäeva inimese eduloost.

Küll näeb väljapanekul hetki hoopistükkis ülemöödunud sajandist, Eesti torupillikuningast Torupilli Jussi elust, kelle sünniaastaks 1845. Muuseumidest kogutud põnevad ülesvõtted, noodid ja kontsertkavad annavad eheda ülevaate mehest, kes eakas vanuses viskas adra nurka ning viis südikalt oma unistuse ellu, hakates 76 aastaselt torupilli mängima ja muusikuelu elama. Näitus jääb avatuks 31. märtsini.

Torupilli Juss, kodanikunimega Juhan Maaker, alustas torupilli õppimisega ligi 10-aastaselt. Seda pilli õpetas talle vana Valgu kõrtsmik Peet Maripuu, kes „oli võinud puhuda lugusid pulma algusest kuni lõpuni“. Jussi esimene suur avalik esinemine toimus 8. aprilll 1922. aastal praeguses Rahvusooperis Estonia. Eesti pärimusajaloo jäädvustamisel samuti olulist rolli mänginud August Pulsti toonased kirjeldused: „Kui järg tema kätte jõudis ja ta oma pillil “Teemarsiga” lavale marssis, siis ei olnud aplausidel tulvil täiskiilutud saali ees enam lõppu. Otse marru mindi.“

Andeka Jussi populaarsus ei olnud suur mitte ainult kontserdisaalides. Tegu oli oma aja superstaariga, nagu tänapäeval tavatsetakse öelda, kelle loomingut armastati ka mängida nii raadios, pidudel kui ka grammofoniplaatidel paljude eestlaste kodudes. Lisaks jõudis Juss üles astuda 1924. aastal kinolinal, Konstantin Märska filmitud rahvusromantilises draamas “Mineviku varjud”.

Torupilli Jussi asjatundja ja tuntud torupillimängija Cätlin Mägi teab kuulsast mehest rääkida, kui muusikust, keda peeti omal ajal üheks kõige vägevamaks ja võluvamaks rahvapillimeheks: „Kui ma torupilli õppides kuulasin Jussi arhiivisalvestisi, siis tõesti, tema oskused ja esitatud lood olid lihtsalt suurepärased. Siiani imetlen tema andekust osata mängida torupilliga, millel on vaid seitse helikõrgust, nii suurel hulgal lugusid. Taoline osavus on kõikidele torupillimängijatele suureks väljakutseks tänini,“ avab Mägi Torupilli Jussi olulist rolli Eesti kultuuriloos.

Näitus jääb avatuks Viljandi pärimusmuusika aida esimesel korrusel 31. märtsini. Avamisele ja näitusele on kõik huvilised oodatud. Avamispäevale lisab ajakohast tooni torupillilood Torupilli Jussi loomingust pärimusmuusiku Cätlin Mägi esituses. Näituse on koostanud Hiiumaa Muinsuskaitse Liit ning toetanud: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Rahvusarhiiv, SA Hiiumaa muuseumid, Kultuurkapital. Täpsem info: www.folk.ee.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Loobu Luba küpsised