Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Näitus
Fotonäitus "Ruhnu elav ehe"

5. oktoober, 2019 -
23. november, 2019

Pärimusmuusika Ait

14:00

Tasuta

Näituse avamine toimub laupäeval, 5. oktoobril kell 14.00 Viljandi Pärimusmuusika Aida klaassaalis. Ruhnu vanemat viiulimuusikat mängivad Lee Taul, Karoliina Kreintaal ja Sänni Noormets.

Peeter Rooslaid (1891-1976), ruhnupäraselt Peter Schönberg, oli nii kodusaarel kui kaugemal hinnatud Ruhnu hõbesepp ja viiuldaja. Rooslaid oli üks nendest vähestest rannarootslastest, kes teise maailmasõja ajal Eesti pinnale elama jäi. Tema tööde kaudu elab tükike rannarootsi kultuuripärandit edasi paljudes Eesti, eriti Kihnu peredes – üht osa sellest pärandist peegeldab näitus “Ruhnu elav ehe”.

Kihnuga sidus Peetrit kihnlasest abikaasa Marina Rooslaid (neiupõlvenimega Laos). Koos pidasid nad Ruhnus poodi ja olid saarel aktiivsed kultuuri eestvedajad. 1969. aastal, kui kolhoosielu Ruhnus keerulisemaks muutus, kolisid Rooslaiud elama naabersaarele Kihnu. Marinast kujunes taaskord oluline isik kohalikus kultuurielus, Peeter jätkas metallehistööga ja kogus sellega tuntust ka Kihnus. Ta valmistas meestele kompasse ja mansetinööpe, naistele hõbeprosse ja sõrmuseid ning lastele ristimiseks kaelariste. Lisaks täitis ta riiklikult juhitud rahvakunstimeistrite koondise „Uku“ tellimusi.

Praegugi kannavad Kihnu naised meeleldi Rooslaiu valmistatud prosse pidulikel üritustel ja tema kompassid on asendamatud merel. Näitus „Ruhnu elav ehe“ toob teadmise sellest omapärasest kultuurikillust laiema publikuni.

Näitusel eksponeeritavad fotod on teinud Silvia Soide ja Anu Ansu (ERM). Samuti on kasutatud fotosid Kihnu Muuseumi kogudest.
Näituse panid kokku Maarja Palu ja Katariina Tirmaste.

Täname: kõik näitusele kaasa aidanud Rooslaiu metallehistööde omanikud, Kihnu Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Pärimusmuusika Ait, Eesti Kultuurkapital.

Fotonäitus "Ruhnu elav ehe" jääb avatuks novembri viimase nädalani.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised