Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Koolitus
Torupillifestival (20.-22.03 asemel)

18. september, 2020 -
20. september, 2020

Pärimusmuusika Ait ja Torupillitalu Riidajal

Festivalipass 55 €

Kutsume Viljandisse ja Torupillitallu kõiki torupillimängijaid,  -harrastajaid, -huvilisi, -fänne ja kaasaelajaid, et kolme päeva jooksul süveneda torupillimaailma erinevatesse tahkudesse, kuulata erinevaid torupillimängijaid ja osaleda põnevates õpitubades. Kõigil on võimalus osa saada torupillimängu algtõdedest, osaleda õpitubades, mida juhendavad oma ala meistrid, kuulata ettekandeid torupillimängu ergonoomikast, Torupilli Jussi repertuaarist, tantsulisusest torupillimängus ja palju muud. Avatakse ka diskussioon torupilli õpetamisest ning pilli korrashoiust.

Kogu see kamp külastab ka Eesti ainsat Torupillitalu Riidajal, kus peetakse ühine õhtusöömaaeg, saunatatakse ja mängitakse torupilli õhtust hommikuni ja hommikust õhtuni.

Torupilliteemadel arutlevad ja pilli mängivad Ulvi Võsa, Merike Paberits, Cätlin Mägi, Sandra Vabarna, Katariin Raska, Ants Taul, Andrus Taul, Lauri Õunapuu, Hanna-Liis Lao, Leanne Barbo.

Kõik huvilised on oodatud kontserdile, õpitubadesse – tervele festivalile! 

FESTIVALI AJAKAVA

REEDE 18. september (Pärimusmuusika Ait)

17.00–17.30 Kogunemine, registreerimine
17.30–18.00 Festivali avamine
18.00–18.45 Õpitoad (kaks õpituba toimub samaaegselt)

ÕPITOAD:

18.00–18.45
ULVI VÕSA - Kuidas minust saab torupillimängija?
Õpituba on mõeldud inimestele, kes on alati tahtnud torupilli proovida, aga ei ole julgenud. Ulvi tutvustab pilli ja näitab, kuidas esimesed helid tekivad ja mis on esimesed sammud torupillimängus. Pille saab laenata kohapeal, kui oled sellest registreerimislehel teada andnud.

18.00–18.45
MERIKE PABERITS - Torupillirepertuaar Kuusalu rannaaladelt
Selles õpitoas tutvustatakse Pärimusmuusika Noodikogu 5. vihikut, mis sisaldab endas torupillilugusid Kuusalu vanameistritelt. Õpitoas osalemiseks on vajalik algtasemel torupillimängu oskus. Pille saab laenata kohapeal, kui oled sellest registreerimislehel teada andnud.

19.00 TANTSUMAJA TORUPILLIDEL JA TORUPILLIDEGA! Saame kuulda torupillimuusikat, näha torupillimängijaid ja tantsida-tantsida-tantsida! Muusikat kõlab nii Pakri saarelt kui Kuusalu rannaaladelt, tantsitakse nii vanu labajalavalsse kui paaristantse, sekka ka mõned tantsud hoopis Flaamimaalt. Kõike seda näitavad ja juhatavad Leanne Barbo, Merike Paberits, Cätlin Mägi, Ulvi Võsa, Leana Vapper-Dhoore ja paljud teised.

LAUPÄEV 19. september (Pärimusmuusika Ait ja Torupillitalu Riidajal)

GRUPIÕPITUBA JA INDIVIDUAALTUNNID

9.00–10.20
ULVI VÕSA - õpituba - Kuidas minust saab torupillimängija?
Jätkub eelmise päeva õpituba algajatele torupillimängijatele. Kes eelmisel päeval ei jõudnud, võib ikka uudistama tulla!

9.00–10.20
INDIVIDUAALTUNNID - Cätlin Mägi, Leanne Barbo, Merike Paberits, Hanna-Liis Lao
Kahekümne minuti pikkustesse individuaaltundidesse ehk moodsa sõnaga "liftitundidesse” on vajalik eelregistreerumine, mida saad teha SIIT. Iga juhendaja juurde minnes võiks olla ette valmistatud küsimus, et saada selle kahekümne minuti jooksul tagasisidet just sinule olulistel torupillimängu puudutavatel teemadel. On ka üks väike reegel: IGA OSALEJA SAAB REGISTREERUDA ÜHTE INDIVIDUAALTUNDI. Korraldajatel on õigus teha muudatusi, kui kohtame ebaõiglust. Muidugi saab minna uudistama ka teistesse tundidesse, kuid siis juba kokkuleppel õpilase ja juhendajaga.

TORUPILLITEEMALISED ETTEKANDED / LOENGUD:

10.30–11.15
LEANNE BARBO - Tantsulisus torupillimängus
Juttu tuleb sellest, mida on lihtne tunda ja raske seletada – mida tähendab tantsumuusikule see paljutsiteeritud Lepiku Mihkli lause "Kui mina mängin, siss lähvad kõik tantsma, iga santki läheb tantsma, ku tal karku all ei ole!"? Milliste võtetega torupill tantsule hoogu ja jalgadele kergust annab? Kuidas mängida torupilliga uuemaid tantsulugusid nii, et ka need kisuks tantsule?

11.15-12.15
HANNA-LIIS LAO - Ergonoomika torupillimängus
Hanna-Liis on torupillimängija, kes on hakanud huvi tundma pillimängija mugavuse ja ergonoomilisuse vastu pilli mängides. Ta on läbinud erinevaid kursusi ja õppinud Alexanderi tehnikat Londonis. Seekord jagab ta rõõmuga oma kogemusi just Eesti torupilli mängu hoiakut analüüsides ja mängija individuaalsust arvesse võttes.

12.15-13.00
CÄTLIN MÄGI - Torupilli Jussi kogumiku ja noodivihiku esitlus
Cätlin on tänapäeva torupilli peal järgi mänginud ja plaadile salvestanud kõik Torupilli Jussi poolt mängitud lood. Seda protsessi, kuidas torupillilood tänapäeva jõuavad, kirjeldabki ta oma õpitoas ning tutvustab läbi selle spetsiifilisi traditsioonilistele torupillimängijatele omaseid mänguvõtteid. Õpitakse ära ka paar vanameistri torupillilugu, et praktiliselt aru saada, kuidas Jussi lood siis ikkagi sada aastat tagasi kõlasid!

13.00–14.00 LÕUNA

TORUPILLIÕPPE METOODIKA ARUTELU

14.00–16.00
MERIKE PABERITS, CÄTLIN MÄGI, ULVI VÕSA - Torupilli õpetamise erinevad aspektid
Cätlin, Merike ja Ulvi arutlevad torupilli õpetamises ettetulevate probleemide üle ja annavad nõu, kuidas neid lahendada. Teemadeks on kehaasend, pilli tehniline korrashoid, pilliasendi erinevad aspektid, mängutehnika, häälestamine ja repertuaar. Osalejate kaasabil valitakse ajurünnakus välja kümme kõige populaarsemat torupilli õpetamise teemat ning jagatakse oma kogemusi ja nõuandeid, metoodilisi nippe ja trikke, mida on võimalik antud teema juures kasutada.

16.00 SÕIT TORUPILLITALLU

18.00 ÕHTUSÖÖK, JÄMM, SAUN, ÖÖBIMINE

 PÜHAPÄEV 20. september (Torupillitalu Riidajal)

9.00–10.00
Hommikusöök

10.00–11.00
ANDRUS TAUL - Torupilli ehitamise võlu ja valu
Andrus Taul annab nõu, kuidas tehniliselt torupilli käsitseda. Millised on valupunktid pilli häälestamisel, mis võimalused on uue pilli soetamisel ning mis vahe on erinevatel materjalidel? Teemat juhib ja küsimusi esitab Cätlin Mägi.

11.00–12.00
LAURI ÕUNAPUU - Torupillipärand ja ajalooallikate otsingusüsteemi võimalused
Mis siis ikkagi on torupillipärand? Kas tõesti “ainult” salvestised vanadelt mängijatelt, fotod ja pillid, mis meil arhiivides on? Seda on ju juba päris palju. Kuid mida me nendest teadmistest, mida me niikuinii teame, järeldada võime, mida me peaksime märkama, mida omavahel seostama, kuidas nende teadmistega edasi minna, seda kõike selgitab ja oma kogemusi jagab Lauri Õunapuu - eesti pärimuse “Scherlock Holmes”.

12.00–13.00
KATARIIN RASKA - Improvisatsioon ja ansamblimäng
Katariin jagab kogemusi torupillide koosmängust Rahvamuusikapeo näitel. Kuidas saada torupilliansambel kokku kõlama? Mis on repertuaaris oluline, mida märgata, mida võtta, mida jätta? Veel puudutab ta ka üht oma lemmikteemat - vabaimprovisatsiooni. Kuidas siis ikkagi torupillidega improviseerida, kuidas kõlasid otsida, kas on olemas mingid reeglid? Seda kõike juba Torupillitalus toimuvas õpitoas!

13.00–14.00
Lõunasöök ja ärasõit

 

Festivalipass 55 €

Hinnas sisaldub: 

  • Avaõhtul Tantsumaja, kus tantsuks ainult torupillid
  • Õpitoad ja individuaaltunnid, vestlusringid (vaata ajakava)
  • Majutus: 18. septembril Viljandis Pärimusmuusika Aidas (madratsitel oma voodipesuga) ja 19. septembril Torupillitalus (kolmesed toad).
  • Toitlustus Torupillitalus 19.–20. septembril: õhtu-, hommiku- ja lõunasöök
  • Saun Torupillitalus 19. septembril

Kuna Torupillitalu ei ole kummist ning õpitubadesse ei mahu kõik inimesed, siis on vajalik eelregistreerumine.

Makse- ja registreerumistähtaeg on 1. september! 

Torupillifestival 2020

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Tänud toetajatele:
Eesti Kultuurkapital, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Torupillitalu!

Kontaktisik:
Cätlin Mägi
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 
53433756

Registreeru

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised