Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Kursus
Torupillifestival - edasi lükatud (uued kuupäevad 18.-20.09)

20. märts, 2020 -
22. märts, 2020

Pärimusmuusika Ait ja Torupillitalu Riidajal

17:00

Festivalipass 55 €

Seoses eriolukorraga riigis lükkuvad edasi kõik tänasest kuni mai alguseni (13.03 - 30.04) toimuma pidanud Eesti Pärimusmuusika Keskuse poolt korraldatud sündmused. Sealhulgas Zetode tuuri kaks viimast kontserti Nõunis ja Sargveres, Aida sünnipäev, Torupillifestival, Võistumängimine, Noorte pärimusbändide päev, Laste Kevad Etno ning ka väiksemad sündmused ja August Pulsti õpistu poolt korraldatavad kursused. 

Kõikide edasi lükatud sündmuste uued kuupäevad anname teada jooksvalt nende selgumisel oma kodulehel folk.ee ning sotsiaalmeedia kanalites. Praeguseks ostetud pääsmed ja tasutud kursustel ja Torupillifestivalil osalemised kehtivad uutel kuupäevadel. 

Viljandi Pärimusmuusika Aida saali rentivate korraldajate sündmuste ära jäämise ning piletite kehtivuse või tagasi ostmise kohta jagavad korraldajad ise. Korraldaja info leiate Piletilevi sündmuse lehe paremalt küljelt kaardi alt. 

Hoidke end, oma lähedasi, püsige terved ja puhake!

Eesti Pärimusmuusika Keskuse meeskond

---

 

Festivalipass 55 €

Hinnas sisaldub:
-Avaõhtu galakontsert ja Pärimusmuusika Aida sünnipäeva programm, õpitoad ja individuaaltunnid, vestlusringid (vaata ajakava)
-Majutus: 20. märtsil Viljandis Pärimusmuusika Aidas (oma madratsi ja voodipesuga) ja 21. märtsil Torupillitalus (kolmesed toad).
-Toitlustus 21.–22. märtsil Torupillitalus: õhtu-, hommiku- ja lõunasöök
-Saun Torupillitalus 21. märtsil

Märtsikuus tähistame torupillifestivaliga kahe suure torupillimehe sünnipäevi! 26. märtsil möödub Juhan Maakeri ehk Torupilli Jussi sünnist 175 aastat ja 7. märtsil saab Ants Taul 70-aastaseks. Veel on märts torupillikuu, sest 10. märtsil tähistab kogu maailm rahvusvahelist torupillipäeva ja ka festivalile on oodata välismaist hõngu šoti torupillimängija Gavin Hardie näol.

Sellega seoses kutsume kõik torupillimängijaid, - harrastajaid, - huvilisi, - fänne ja kaasaelajaid Viljandisse, et kolme päeva jooksul süveneda torupillimaailma erinevatesse tahkudesse, nautida kontserte ja õpitubasid. Kõigil on võimalus osa saada torupillimängu algtõdedest, osaleda õpitubades, mida juhendavad oma ala meistrid, kuulata ettekandeid torupillimängu ergonoomikast, Šoti torupillikaunistuste spetsiifikast, Torupilli Jussi repertuaarist, tantsulisusest torupillimängus ja palju muud. Avatakse ka diskussioon torupilli õpetamisest ning pilli korrashoiust.

Kogu see kamp külastab ka Eesti ainsat Torupillitalu Riidajal, kus peetakse ühine õhtusöömaaeg ja mängitakse torupilli õhtust hommikuni ja hommikust õhtuni. Saunaõhtuks endale meelepärased suupisted-joogid haarake ise kaasa, sest poed on kaugel.

Torupilliteemadel arutlevad ja pilli mängivad Ulvi Võsa, Merike Paberits, Cätlin Mägi, Sandra Vabarna, Katariin Raska, Ants Taul, Andrus Taul, Hanna-Liis Lao, Leanne Barbo ja muidugi on kaasatud ka üle maailma kuulus Šoti torupill ja Gavin Hardie.

Kõik huvilised on oodatud kontserdile, õpitubadesse – tervele festivalile!

Kuna Torupillitalu ei ole kummist ning õpitubadesse ei mahu kõik inimesed, siis on vajalik eelregistreerumine.

Torupillifestival 2020

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*

Makse- ja registreerimistähtaeg on 9. märts.

Palume tasuda osavõtutasu 55 € hiljemalt 9. märtsiks MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskuse arveldusarvele SEB pangas EE691010220008039018. Makse selgituseks tuleb märkida TORUPILLIFESTIVAL ja oma nimi. Makse garanteerib koha festivalil! Teie poolt tasutud summa esitame Maksu- ja Tolliametile, mis kantakse Teie tuludeklaratsiooni koolituskuluna.

Tänud toetajatele: Eesti Kultuurkapital, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Torupillitalu!
Kontaktisik: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., 53433756

 

FESTIVALI AJAKAVA

REEDE 20. märts

(Pärimusmuusika Ait)

17.00–17.30 Kogunemine, registreerimine
17.30–18.00 Festivali avamine
18.00–18.45 Õpitoad (kaks õpituba toimub samaaegselt)

ÕPITOAD

18.00–18.45
ULVI VÕSA - Kuidas minust saab torupillimängija?
Õpituba on mõeldud inimestele, kes on alati tahtnud torupilli proovida, aga ei ole julgenud. Ulvi tutvustab pilli ja näitab, kuidas esimesed helid tekivad ja mis on esimesed sammud torupillimängus. Pille saab laenata kohapeal, kui oled sellest registreerimislehel teada andnud.

18.00–18.45
MERIKE PABERITS - Torupillirepertuaar Kuusalu rannaaladelt
Selles õpitoas tutvustatakse Pärimusmuusika Noodikogu 5. vihikut, mis sisaldab endas torupillilugusid Kuusalu vanameistritelt. Õpitoas osalemiseks on vajalik algtasemel torupillimängu oskus. Pille saab laenata kohapeal, kui oled sellest registreerimislehel teada andnud.

19.00 TORUPILLIDE GALAKONTSERT JA PÄRIMUSMUUSIKA AIDA SÜNNIPÄEVAPROGRAMM

19.00–20.15
Torupillide galakontsert
Torupillivirtuoos Šotimaalt - Gavin Hardie
Eesti torupillimängijad ja nende sõbrad Ants Taul, Sandra ja Jalmar Vabarna, Merike Paberits, Leanne Barbo, Katariin Raska ja Ulvi Võsa, Cätlin ja Marko Mägi

Gavin Hardie on Šoti torupillimängija, kelle esimeseks õpetajaks oli tema isa. Oma mänguoskusi on ta täiendanud torupillimängu suvekursustel, õpitubades ja suure meistri Brian Donaldsoni käe all. Ta on edukalt osalenud paljudel soolomängu konkurssidel ning võitnud neljal aastal kuulsal Saksamaa võistlusel parima pillimängija tiitli. Gavin Hardie veab eest torupilliorkestrit Helsinki Pipes & Drums, millega antakse kontserte üle kogu maailma. Praegu õpib ta Šotimaa Kuninglikus Konservatooriumis torupillimängu ja arendab ennast igapäevaselt, uurides Šoti torupillitraditsioone.

Eesti torupillimängijate ridades astuvad lavale parimad ja vanimad! Ants Taul, kes on Eesti torupilli ehitamise traditsiooni elluärataja ja tähistab sel kevadel ka oma 70. juubelit. Sandra ja Jalmar Vabarna, kes on torupillimängule lisanud omalt poolt kitarrigruuve ja kiireid torupillivunke. Merike Paberits, kes seekord katsetab torupilliga kordusmasinat ehk luuperit ja Cätlin Mägi ja Marko Mägi, kelle sõrmede alt saab kuulda Torupilli Jussi hoogsaid lugusid. Üles astub juba unustuse hõlma vajunud, kuid taaskord teineteist leidnud duo Katariin Raska ja Ulvi Võsa ning kuulda ja näha saab traditsioonist kantud tantsulugusid Leanne Barbo omatehtud torupilli peal.

20.45–23.00
Torupillisohvik 
Edasi jätkub pidu juba Aida sünnipäeva meeleolus, kust loomulikult ei puudu torupilliteemalised väikesed muusikavirvendused. Torupillirepertuaarist kantud improvisatsioone esitavad Peedu Kass kontrabassil, Andre Maaker ja Marek Talts kitarridel ning Lauri Kadalipp saksofonil. Veel saab toimuma improvisatsiooniline burdoonijämm, mida veab eest Jaan Jaago ja kus osalevad Katariin Raska, Mari Meentalo ja Maarja Soomre.

23.00–... 
Tantsuks mängib ansambel "3-4!"

 

LAUPÄEV 21. märts

(Pärimusmuusika Ait ja Torupillitalu Riidajal)

GRUPIÕPITUBA JA INDIVIDUAALTUNNID

9.00–10.00
ULVI VÕSA - Kuidas minust saab torupillimängija?
Jätkub eelmise päeva õpituba algajatele torupillimängijatele. Kes eelmisel päeval ei jõudnud, võib ikka uudistama tulla!

9.00–10.00
CÄTLIN MÄGI, SANDRA VABARNA, MERIKE PABERITS, HANNA-LIIS LAO - individuaaltunnid
Kahekümne minuti pikkustesse individuaaltundidesse ehk moodsa sõnaga "liftitundidesse” on vajalik eelregistreerumine, mida saad teha SIIN. Iga juhendaja juurde minnes võiks olla ette valmistatud küsimus, et saada selle kahekümne minuti jooksul tagasisidet just sinule olulistel torupillimängu puudutavatel teemadel. On ka üks väike reegel: IGA OSALEJA SAAB REGISTREERUDA ÜHTE INDIVIDUAALTUNDI. Korraldajatel on õigus teha muudatusi, kui kohtame ebaõiglust. Muidugi saab minna uudistama ka teistesse tundidesse, kuid siis juba kokkuleppel õpilase ja juhendajaga.

TORUPILLITEEMALISED ETTEKANDED / LOENGUD:

10.00–10.45
GAVIN HARDIE - Šoti torupillimängu viperused, kaunistused ja trillerid
Gavin Hardie tutvustab Šoti torupillitraditsiooni ja mängutehnikaid, demonstreerib, milliseid kaunistusi ja spetsiifilisi mänguvõtteid kasutatakse Šoti torupillimängus.

10.45–11.30
LEANNE BARBO - Tantsulisus torupillimängus
Juttu tuleb sellest, mida on lihtne tunda ja raske seletada – mida tähendab tantsumuusikule see paljutsiteeritud Lepiku Mihkli lause "Kui mina mängin, siss lähvad kõik tantsma, iga santki läheb tantsma, ku tal karku all ei ole!"? Milliste võtetega torupill tantsule hoogu ja jalgadele kergust annab? Kuidas mängida torupilliga uuemaid tantsulugusid nii, et ka need kisuks tantsule?

11.30–12.30
HANNA-LIIS LAO - Ergonoomika torupillimängus
Hanna-Liis on torupillimängija, kes on hakanud huvi tundma pillimängija mugavuse ja ergonoomilisuse vastu pilli mängides. Ta on läbinud erinevaid kursusi ja õppinud Alexanderi tehnikat Londonis. Seekord jagab ta rõõmuga oma kogemusi just Eesti torupilli mängu hoiakut analüüsides ja mängija individuaalsust arvesse võttes.

12.30–13.00
CÄTLIN MÄGI - Torupilli Jussi kogumiku ja noodivihiku esitlus
Cätlin on tänapäeva torupilli peal järgi mänginud ja plaadile salvestanud kõik Torupilli Jussi poolt mängitud lood. Seda protsessi, kuidas torupillilood tänapäeva jõuavad, kirjeldabki ta oma õpitoas ning tutvustab läbi selle spetsiifilisi traditsioonilistele torupillimängijatele omaseid mänguvõtteid.

13.00–14.00 Lõuna

TORUPILLIÕPPE METOODIKA ARUTELU

14.00–16.00
MERIKE PABERITS, CÄTLIN MÄGI, ULVI VÕSA - Torupilli õpetamise erinevad aspektid
Cätlin, Merike ja Ulvi arutlevad torupilli õpetamises ettetulevate probleemide üle ja annavad nõu, kuidas neid lahendada. Teemadeks on kehaasend, pilli tehniline korrashoid, pilliasendi erinevad aspektid, mängutehnika, häälestamine ja repertuaar. Osalejate kaasabil valitakse ajurünnakus välja kümme kõige populaarsemat torupilli õpetamise teemat ning jagatakse oma kogemusi ja nõuandeid, metoodilisi nippe ja trikke, mida on võimalik antud teema juures kasutada.

16.00 Sõit Torupillitallu

18.00 Õhtusöök, jämm, saun, ööbimine

PÜHAPÄEV 22. märts

(Torupillitalu Riidajal)

9.00–10.00
Hommikusöök

10.00–11.00
ANDRUS TAUL - Torupilli ehitamise võlu ja valu
Andrus Taul annab nõu, kuidas tehniliselt torupilli käsitseda. Millised on valupunktid pilli häälestamisel, mis võimalused on uue pilli soetamisel ning mis vahe on erinevatel materjalidel? Teemat juhib ja küsimusi esitab Cätlin Mägi.

11.00–12.00
GAVIN HARDIE - KOOSMÄNG - Torupillilugusid Šotimaalt
Siin saavad kõik selgeks vähemalt ühe Šoti torupilliloo päris šoti mängija järgi õppides!

12.00–13.00
KATARIIN RASKA - Improvisatsioon ja ansamblimäng
Katariin jagab kogemusi torupillide koosmängust Rahvamuusikapeo näitel. Kuidas saada torupilliansambel kokku kõlama? Mis on repertuaaris oluline, mida märgata, mida võtta, mida jätta? Veel puudutab ta ka üht oma lemmikteemat - vabaimprovisatsiooni. Kuidas siis ikkagi torupillidega improviseerida, kuidas kõlasid otsida, kas on olemas mingid reeglid? Seda kõike juba Torupillitalus toimuvas õpitoas!

13.00–14.00
Lõunasöök ja ärasõit

 

Registreeru

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised