Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Kontsert
OKI KANO & MAREWREW (Jaapan) - jääb ära!

20. aprill, 2022

Pärimusmuusika Ait, suur saal

19:00

15/20€

Kas tead, kus räägitakse ainu keelt? Aprilli lõpus sõidab kaugelt Põhja-Jaapanist, Hokkaido saarelt külla tonkorimängija Oki Kano koos Marewrew lauljatega. See on üks haruldane punt kõige otsesemas mõttes: nad on ainu kultuuri esindajad ning sel ajal kui nad Eestis on, on päris paljud selle erilise keele oskajad kodust ära.

19. sajandi lõpul pärast Hokkaido saare annekteerimist Jaapani võimude poolt jäid ainud oma põlisrahva staatusest ilma, keelati ka oma keele rääkimine, usulised talitlused ja riigistati maad. Mõne aja pärast juhtus sama Sahhalini saarel, mis oli samuti ainude elupaigaks. Aastaid ja aastaid propageeriti ainude ja jaapanlaste vahelisi abielusid - et integratsioon oleks tõhusam ning ka ainud ise lootsid seeläbi oma lapsi diskrimineerimisest päästa. Ühest sellisest segaabielust sündis ka Oki Kano.

Tonkori - näppepill, mis meenutab kaugelt vaadates suurt aeru ning mis käib Oki Kanoga kõikjal kaasas - pole kunagi olnud sealmail nõnda levinud rahvapill nagu meil näiteks kannel või lõõts. Oki missiooniks on taaselustada ainude rahvapärimust ning ta on pidanud selleks palju vaeva nägema: 1992. aastal, kui ta hakkas tonkori vastu rohkem huvi tundma, oli mängutraditsioon katkenud ja pillid muuseumis klaasi taga. Oki sai ühe pilli, pühendus mängu õppimisele ja hakkas pille ka ehitama. Neli aastat hiljem andis ta välja esimese albumi “Kamuy kor nupurpe” ning asutas Chikar Studio, et julgustada teisi ainu kultuuri artiste ning propageerida nende muusikat kogu maailmas. Sama stuudio alt on albumeid välja andnud ka naisansambel Marewrew (ainu k “liblikas”) - just seesama seltskond on Okiga Viljandis kaasas.

Marewrew laulab ja tantsib tseremoniaalseid upopo-laule. Need on traditsioonilised tantsulaulud, mille transsiviivaid rütme saadab sageli shintoko - lakkehistööna valminud karbikese - kaanele koputamine. Sõna “upopo” jäljendab paja podisemist või lindude vadistamist. Marewrew on Oki kaasartistina esinenud näiteks Austraalias, Saksamaal ja USA-s ning pälvib hetkel erinevate žanrite artistide ja loojate tähelepanu kõikjal maailmas.


--
Sündmuse külastamiseks kehtivate terviseohutuse tõendamise nõuetega saab tutvuda siin.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised