Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Kontsert
Mari Kalkun “Keelega-meelega”

19. veebruar, 2022

Pärimusmuusika Ait, suur saal

19:00

14/18€

Sel aastal toome vabariigi aastapäeva ootuses kuulajateni ühe õige erilise elamuse: valgusmänguga põimitud Mari Kalkuni kontserdi, kus kuuleb autori valikul läbilõiget tema rikkast laulupagasist. Tema isikupärane hääl, ilmamõtsalik tunnetus, ladus laulukeel ja vankumatu armastus pärimuskultuuri vastu on teinud temast ühe armastatuima kodumaise uuspärimusmuusika artisti ning möödunud aastal pälvis ta ERR-ilt ka aasta muusiku tiitli.


Kontserdi nimilugu "Keelega-meelega" on muusiku enda sulest sündinud ning kõneleb oma keele ja identiteedi hoidmisest nii kodus, juurte juures kui laias maailmas. Kuskil on säsi, kuskil on algus: sel kontserdil saab kuulda ka Kalkuni vanemaid lugusid ja möödunud sajandi kodumaist luulet, millel on tema jaoks eriline koht. "Minu loomingus on aukohal eesti luuletajad - olen loonud laule nii Artur Alliksaare, Villem Grünthal-Ridala, Marie Heibergi, Bernard Kangro kui paljude teiste eesti ja võro poeetide sõnadele. Võib isegi öelda, et tihti on muusika sündinud sõnasse: need luuletused on olnud uste avajad sajanditagustele lumeväljadele, kus “mööda teed lähevad reed” või noore naiskunstniku maailmavalule nagu Heibergi puhul. Lugude kirjutamise kaudu olen ise saanud ajas rännata ning tundnud tõelist ja põletavat tänutunnet, et minul on võimalus elada ja luua tänapäevases Eestis. Kutsun teidki kaasa rändama!"
 

Kontserdil näeb ka ainukordset silmailu: Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisaini teise kursuse tudengid loovad Piret Pupparti juhendamisel pärimusmustritest inspireeritud valgusinstallatsiooni. Mänguliste valgusornamentidega täidetud ruum kannab endas vihjeid eri kihelkondade pärandist suure ilmapuuni välja. Kontseptsiooni autor on moekunstnik ja õppejõud Piret Puppart ja kujunduse juht Marin Nooni; osalevad kunstnikud Liisbet Karjel, Alice Pärtelpoeg, Joanne-Heleene Sõrmus, Katariina Seepter, Edvard Vellevoog, Kristjan Lindsalu, Liis Laanisto, Mai Riin Salumaa, Carl-Rasmus Õunaste, Marin Nooni.
Mari Kalkun on oma kontsertidega esinenud enamikes Euroopa riikides, New Yorgis ning käinud kuuel ringreisil Jaapanis. Tema muusika on leidnud märkamist muusika tunnustussündmustel ja kriitikute poolt. 2018. aastal valiti Kalkuni sooloalbum “Ilmamõtsan” album The Guardiani poolt aasta parimate maailmamuusika albumite esikümnesse.

--
Sündmuse külastamiseks kehtivate terviseohutuse tõendamise nõuetega saab tutvuda siin.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised