Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Torupilli Juss on meiega!

Torupilli Jussi, ehk passi järgi Juhan Maakeri nimi on tõenäoliselt enamusele eestlastest tundmatu. Ometi on sellel 20. sajandi algul elanud Hiiumaa härrasmehel ülioluline roll eesti pärimusmuusikas. Lausa nii oluline, et üks tänapäeval tegutsev muusikaline kollektiiv tema järgi omale nime saanud on – Torupilli Jussi Trio.

Üht läbi aegade kuulsaimat hiidlast, Emmastest pärit Juhan Maakerit, ehk Torupilli Jussi on rahvas tunnustavalt kutsunud ka torupillikuningaks. Lisaks pillimängule osales see mitmekülgne mees 1924. aastal Eesti esimeses täispikas mängufilmis "Mineviku varjud", mängides seal iseennast. Eesti Vabariigi algusaastail valmistati Eesti Rahva Muuseumi tellimusel tema kipskuju. Ettevõtlikud ärimehed trükkisid Hiiumaa kuninga pildi isegi paberossikarbi kaanele...

Pärimusmuusikute jaoks on Torupilli Juss kuningas aga hoopis põhjusel, et tänu tema tulevikku suunatud mõtteviisile said 1921. aastal salvestatud 36 omaloomingulist torupillilugu. Just need lood võlusid tänapäeva muusikuid oma rütmilise mängutehnika ja mitmekülgse repertuaari poolest niivõrd, et andsid põhjuse tema lugude noodid salvestistelt kaardistada ja uuesti ette kanda.
Torupilli Jussi Trio on viiuldajad Eeva Talsi ja Karoliina Kreintaal, ning torupillimängija Cätlin Mägi. Viiuldajad on torupilli jäljendamiseks oma pillid ümber häälestanud, et saaks võimalikult täpselt vanameistri stiili jäljendada. Rütmiline mängutehnika, mida torupillil on raske saavutada, on Jussi eeskujul tänapäeva pillimängu toodud.

Kontsert „Torupilli Jussi tribuut" ongi omamoodi läbilõige Torupilli Jussi loomingust. Et oleks huvitavam, on kontsertkavasse kaasatud ka Ro:Toro, Jaan Pehk ja Liisi Koikson, kes laulavad lugusid, mida Juss ise laulis. Neid aga mitte sõnadega, vaid hoopis silpidega pillilugusid imiteerides. See kõik moodustabki sajanditaguse muinasjutulise tagasivaate Jussile ja tema saarel asuvale kuningriigile.

torupilli juss land

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised