Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Ostukorv
Sulge
Toode
Hind
Kogus
Kokku
Kõik kokku
Ostu vormistama
Vaata ostukorvi
Vaata ostukorvi
Raamatud

Kandle-Jussi ehk Johannes Rosenstrauchi muusikapärand

Hind 21 €
Autor Guldžahon Jussufi
Lehekülgi 368
Formaat kõvakaaneline
Aasta 2016
Lisa korvi

Eesti kandlevirtuoosi Johannes Rosenstrauchi alias Kandle-Jussi (1891-1958) nime ümbritseb nii sära kui salapära. Siit raamatust leiame ülevaate tema elukäigust, loomingust ja esinemistest pillimehena.


Kandle-Juss pärines Virumaalt, Kadrinast. Noormees jäi Eesti avalikkusele meelde 1920. aastatel August Pulsti korraldatud ringreisidelt oma erilise kandlemängu ja värvika iseloomu tõttu.


Pillimees saatis Tallinna Võimlemise Instituudi juures rahvatantsijaid ja esines mõnikord ka raadiosaadetes, mängides muuhulgas pärast kommunistliku riigipööret 22. juuni hommikul 1940 läbi raadioeetri pala "Eestimaa, mu isamaa". Koos Ernst Idla tantsurühmadega esines ta suurtel rahvakunsti-pidustustel kodumaal, Soomes ja Saksamaal. Teda võib pidada üheks esimeseks eesti rahvapillimeheks, kes üritas elukutselisena läbi lüüa.


1944 põgenes Kandle-Juss Rootsi, kus suhtles tihedalt eesti kultuuriringkonnaga, sealhulgas muusikutega. Tema looming inspireeris Eduard Tubinat klaveritsükli "Neli rahvaviisi minu kodumaalt" loomisel. Kandle-Jussi tuntud viisile "Vändra polka" on teinud kooriseadeid Arvo Pärt, Eik Toivi ja Adolf Vedro.


Ilmar Toigre eestvedamisel helisalvestati Jussi Rootsis korduvalt 1950. aastatel ning lintide koopiaid saadeti poolsalaja Eestisse, kus need on enamikus jõudnud ka Eesti Rahvaluule Arhiivi. Siiski on tema muusikapärand jäänud vähetuntuks, sest mängumees lahkus siitilmast kaua enne, kui otsene suhtlemine Eestiga uuesti võimalikuks sai.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised