Latgales tegutsev pärimusmuusikagrupp “Ilža”üllitas 2019.aastal lutsi rahvalaulude töötlustega CD “Lutsi rahvalaulud”. CD kujundas Saksamaal elav Ilze Menneking-Soikans (kunstnik Juris Soikansi tütar), kes peab ennast samuti lutsi maarahva seast pärinevaks.
Pärimusmuusikagrupi “Ilža” töö lutsi rahvalauludega CD üllitamisega algas 2017. aastal, 2018. aasta augustikuus tutvustati lutsi rahvalaulude ümbertöötlusi Ludza linna keskraamatukogus toimunud konverentsil “Lutsi maarahva keel, kultuur ja esivanemate maa” (lutsi keeles – Ludzi kīļ, kultūŗ ni ezämā), kus osalesid Tartu Ülikooli ja Helsingi Ülikooli teadurid (Karl Pajusalu, Petri Kallio, Valter Lang, Santeri Junttila, Uldis Balodis).
Pärimusmuusikagrupi “Ilža” (või kasutades Ain Kaalepi soovitatud pärimusmuusika võrumurdelist vastet – holamuusika ja holamuusikud) ühe käilakuju – Vita Ruduša – käest päriti lutsi rahvalaulude talletamise motivatsioonist, ta vastas, et see on ju meie kohus! “Ilža” koosseisus laulavad lutside järeltulijad. Vita Ruduša sõnul on inimesed erinevalt suhtunud “Ilža” ponnistustesse lutsi laulude taasavastamisel: ühed on vaimustuses ning kiidavad, teised, skeptikud, vangutavad pead nende arust mõttetu Sisyphose töö üle – keegi ei tea ju seda lutsi maarahva keelt ning seda pole võimalik elustada! Aga “Ilža” liikmed on visad, esivanemate pärimust tuleb au see hoida. Nõnda võib arvata, et “Ilža” liikmete puhul on kuskilt otsast tegu ehk isegi “koha- ja perepärimuse talletamisega”, mis annab nende tegemistele “isiklikuma ja konkreetse varjundi”, vastupidiselt anonüümsetele rahvalauludele. “Ilža” tegemised on jõudnud meediasse, ehk saavad neist nakatavad eeskujud, kelle olemasolu pärimusmuusika puhul nii tähtsaks peetakse.