AEG: 24.-25.juuli 2018
KOHT: Viljandi Vaba Waldorfkool
KURSUSE TASU: 49 €
Juhendajad: Anu Taul ja Arno Tamm

Igal inimesel on oma ainulaadne hääl. Laulmine, nii nagu kõnegi, on inimese loomulik vajadus ennast väljendada.
Helil ja sõnal on võimas jõud, millega luua ruumi, suhelda hingetasandil, läbi väe mõjutada ilma (loitsud, rituaalid). Nagu tuul, mis hingab, kannab ja loob aga on võimeline ka lõhkuma, kui vaja.
Kursusel õpitakse tundma enda häält ja selle võimalusi. Vabastame oma hääle hirmu kammitsaist, treenime, tantsitame ja rõõmustame teda läbi mänguliste harjutuste, improvisatsiooni ja laulude. See on julgustav ja piire avardav kogemus. Heli tekitamisel osaleb kogu keha juurest ladvani ja vabastades häälevoo täidame end rõõmu ja rahuloluga.

Muusika on inspiratsioon ja kommunikatsioon, loomine ja tajumine, uskumine ja arusaamine. Laulmine on meie kõigi esimene instrument, nii on see ka kõige otsem tee meie hingeni. Hääle abil väljendame me oma vahetumaid mõtteid ja tundeid. Kutsume kõiki avastama oma häält ja otsima enda seest mõtteid ja ideid, millest me ei pruugi teadlikud ollagi. Improviseerides muusika ja oma häälega mängimine on ühtaegu nii lõbus kui õpetlik. Kursusel proovime oma häälest leida nii ilusaid kui koledaid, pehmeid kui teravaid, tuttavaid kui ennekuulmatuid helisid.

Tule kursusele kui

• tahad laulda aga ei julge
• tahad laulda aga ei julge, kuna arvad, et elevant on kõrva peale astunud
• tahad avastada ja treenida oma häält
• soovid laulda regilaule ning ei põlga ära teisigi huvitavaid laule
• soovid rõõmu tunda ühisest laulmisest

Ära karda, kui tunned, et sa viisi ei pea. See pole esmane. Laulame ka iidseid regilaule, mille viiside kohta on vanad laulikud ise öelnud “laulumõnu” või “laulutoon”. Nõnda lauldes pole lõpuks hääle juhtimisel sinu tahe enam esikohal - hääl liigub ise sinna kuhu hing või laul ta juhatab. Kõige olulisem on see, mis tuleb sinu seest ja mis lugu jutustad.
Sinu laul on see, kes sa ise oled, mis maailma endas kannad ja kuidas suhestud ilmaruumiga. Selles ringis avame uksi, kust igaüks võiks ise edasi liikuda täpselt oma rada. Ja peamine on ikka see, et oleks rõõmu.

 

KURSUSE TASU JA REGISTREERUMINE

Kursuse tasu 49 €
Saades koolitusjuhi kinnituse kursusel osalemise kohta, palume kanda koolitussumma 49 € MTÜ Eesti pärimusmuusika keskuse arveldusarvele SEB pangas EE691010220008039018.
Makse selgituseks tuleb märkida FESTIVALIKURSUS 2018 ja oma nimi.
Makse garanteerib koha kursusel!


Öömaja: Võimalus ööbida Waldorfkoolis madratsitel 16 €/öö. Juhul, kui soovid ööbida ka Viljandi Pärimusmuusika festivali ajal, siis 5 ööd maksab 55€/in.

 KURSUS ON KOMPLEKTEERITUD! 

 

Õpetajad endast ja laulmisest.

Anu TaulDSC01668

Võib öelda küll, et olen laulja ja laululooja.
Teadlikke katsetamisi oma häälega alustasin juba ajast mil end mäletan.
Ümisesin pidevalt oma viise. Eriti hästi päästis häälepaelad valla kiikumine. Matkisin ka raadiost kuuldud laule, kus nõukogude režiimi tõttu kõlas palju venekeelset muusikat. Mul oli huvi ja pisut suurem tung laulmise järele kui ehk mõnel teisel lapsel ja seega õppisin juba varakult oma häält juhtima ning laule looma. Nii see on jäänud loomulikuks osaks minu elust. Suur roll selles on kindlasti ka minu perekonnal, kus väga tihti kõlas elav muusika. Mäletan hetki, mil vanaisa seisis viiul käes keset oma raamatuid täis tuba ning ümisedes kribas noote paberile.

Olen isepäine õppija, otsija ning minu eeskujudeks on olnud pop -, jazz -, rahvamuusika ja bluesi lauljaid. Tegelikult on vale öelda eeskujud, sest olen õppinud neilt lihtsalt spetsiifilisi hääletehnilisi võtteid ning kogu kompoti kohandanud enda häälele. Kuulates erinevaid esitusi (isiksusi), avastan üha ja üha muusika universaalset, puudutavat sügavust. Eraldi tooksin välja aga Ungari lauljanna Marta Sebestyeni, kes tegi minu jaoks köitva sissejuhatuse rahvamuusikasse. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärimusmuusikat õppides sain tuttavaks eesti vanema ja uuema rahvalauluga ning minu ees avanes uks maailma, mida on sõnades raske kirjeldada. Võtme selleks andsid õpetajad Celia Roose, Janika Oras, Ene Lukka- Jegikjan ja muidugi paljud rahvalaulikud arhiivilintidelt.
Lauljana pean end eelkõige vahendajaks, sest ma ei tea, kust tuleb inspiratsioon. Kust tuleb energia, mis tekib mitme võimsa hääle ühinemisel?
Mis on see jõud, mis paneb hinge helisema? Püüe vabadusse, ennastunustavalt lauldes tunda, et see ongi meie pärisolemine?

 

arno

Arno Tamm

Muusikaga olen tegelenud kogu oma teadliku elu. Alustasin lapsena klaveriõpingutest ja koorilaulust, teismeeas asendusid instrumendid kitarri ja trummidega, algas bändielu. Peale keskkooli lõpetamist läksin õppima jazzmuusikat, laulu erialal. Jätkus bänditegemine, mitmesugused koostööprojektid, improvisatsiooni ja elektronmuusika õppimine, katsetamine ja kasutamine. Viljandis õppimisest said kuidagi iseenesestmõistetavaks jazzi ja pärimusmuusika, rocki ja kõige muu segamine ja segunemine. Täna usun, et on ainult üks muusika, mis on meie kõigi sees ja ümber täpselt samamoodi, nagu meie sees ja ümber on südame-, looduse- ja, miks mitte, planeetide liikumise rütm.