Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Regilaulu podcast

Projekt "Regilaulu podcastid" ehk maakeelse nimega "taskuhäälingud" said ellu kutsutud, et pakkuda kuulajatele ja lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende laulude poeetilisele vormile ja laulukõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni.

26. jaanuaril 2022 jõudis kuulajateni taskuhäälingu projekti „Regilaulu Podcast“ kolmas hooaeg. Alates 2020. aastast on mitmete kultuuritegelaste, muusikute ja näitlejate abiga taasesitatud arhiveeritud regilaulude tekste ja salvestusi, et tuua pärimust digiajastul huvilistele lähemale. 

Kolmanda hooaja kümnes episoodis on regilaulude eestlauljateks: Mari KaiselJako ReinasteRein JärvelillMinni OrasUrmas KallaCelia RooseKadri MägiKairi LeivoLeanne BarboMaria Michelson ja Helga Michelson

Seekord tutvustavad regilaule, nende iseärasusi ja mütoloogilise laulumaailma tagatubasid, mida paljudel on tänapäeval keeruline iseseisvalt lahti harutada Lauri Õunapuu ning Paul-Eerik Rummo.
Selle, nagu ka eelnevate hooaegade valmimisse, andis suure panuse Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur Janika Oras.

 

Regilaul on Eesti kultuuri tüvitekst, mis väärib kindlasti laiemat kasutamist: siia on kätketud meie rahva tuhandete aastate vältel korjunud ellujäämisstrateegia ja maailma mõistes eriline kunstiline omapära.

Eesti Rahvaluule Arhiivis säilitatakse pea miljon rahvalaulu ning tänu arhiivi fanaatilistele ja südamlikele teaduritele on välja antud trükiseid, albumeid ja võrguandmebaase, kust iga huviline võib leida tuhandeid viise ja tekste. Nimetatud võimalused sarnanevad siiski pigem muuseumi külastuse kui elavas traditsioonis oleva laulukultuuriga. On aga lihtsaid ning karismaatilisi eesti inimesi, kelle jaoks need iidsed laulud on väga tähenduslikud oma elulisuses ning ilus - otsekui värske kodueesti õhk, milleta kodu ei oleks kodu.

Nõu ja jõuga oli abiks Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi teadur ja ERA helikogude haldaja Janika Oras.

Kujunduse aluseks võetud fotol on 91-aastane Tõstamaa laulik Liisu Orik ja kolm põlve järeltulijaid 1961. aastal.
Foto: Richard Hansen. Eesti Rahvaluule Arhiiv

 

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised