Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Pärimusmuusika noodikogust

Pärimusmuusika noodikogu

See on valminud koostöös Eesti Pärimusmuusika Keskuse ja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiviga.

Pärimusmuusika noodikogu on veebipõhine pärimusliku instrumentaalmuusika kogu, mis põhineb ERA kogudesse talletatud heliülesvõtetel aastatest 1913 kuni tänapäevani välja. Tegemist on õppematerjaliga, mis on mõeldud kasutamiseks pilliõpetajatele, harrastusmuusikutele ja laiemalt kõigile pärimusmuusikahuvilistele enda pillimuusika repertuaari täiendamiseks ning täiustamiseks.

 

Mida noodikogu endas sisaldab?
See keskkond võimaldab pärimusmuusikat omandada nii noodi kui kuulmise järgi ja seda nii vana kui uue salvestise põhjal. Ühest pilliloost on kaks noodivarianti – üks lihtsustatud meloodiajoonisega ja teine spetsiifilisema noodistusega (kaunistused, rütmilised erinevused, poogendused viiulilugudes, lisahääled lõõtsa- ja kandlelugudes jne).

Nootide juurde on võimalik kuulata ka lugusid ja seda nii arhiivisalvestise kujul kui tänapäeva pillimehe esitust ja seda võimalusel ka koos videoga. Seejuures on arvestatud ka sellega, et kasutajal oleks võimalus kuulata, kuidas kõlab rahvapillilugu tänapäeval levinud pillidel mängituna (saksofon, flööt, löökpillid jpt.).

 

Kuidas noodikogu kasutada?
https://www.folk.ee/meist/noodikogu

Noodikogus leidub hetkel umbes 50 pärimusmuusika lugu ERA-st, ent see number suureneb iga päevaga.

Lugusid saad keskkonnas sirvida nii kategooriatena kui ka tähestikulise järjekorrana, mida reastatakse perekonnanime esitähe järgi.

Noodikogus on lood jagatud 5. erinevasse menüüsse:
Lood / Piirkonnad / Pillimehed / Pillid / 21. sajand

  • Lood - see on noodikogu esimene vaade, kus on reastatud mitmel lehel kogu repertuaar. Et hõlpsamini endale meelepärane lugu leida, siis iga loo järel on ka noodiriba loo algustaktidega, meenutamaks, mis looga tegemist.
  • Piirkonnad - arhiivisalvestisel kõlava pilliloo esitaja elukoht kihelkondade järgi.
  • Pillimehed - arhiivisalvestisel kõlava pilliloo esitaja.
  • Pillid - arhiivisalvestisel kõlavad pillid.
  • 21. sajand - siia on reastatud tänapäeva muusikud või ansamblid, kes arhiivisalvestistelt kuuldud lugusid taasesitavad tänapäeval. Võib leida nii audiofaile kui ka videoklippe kontsertülesvõtetest.

Igal pillilool on oma lehekülg, mis koosneb kahest või kolmest erinevast komponendist: noodid, audiofailid, videofailid.

Pärimusmuusika noodikogus on noodid üles laetud PDF formaadis. Kõik noodid põhinevad arhiivisalvestistel kuuldud lugudel ja kõidest lugudest on kaks noodistust. Esimeses aknas avaneb ühe läbimänguga lihtsustatud meloodiajoonis ning akna all vasakus nurgas leiad lingi- Prindi/laadi alla põhjalikum noodistus - kus on samast loost spetsiifilisem noodistus. Sinna on märgitud arhiivilindilt kuuldud kaunistused, rütmilised erinevused, poogendused viiulilugudes, lisahääled jne.

Noodistustes kasutatud lisamärkide seletused.

noodistuse margid


Noodikogust lugude õppimisel on kindlasti soovituslik kuulata arhiivisalvestist või ka 21. sajandi esitust. Noodistus, nagu igasugune kiri, annab kuuldavaid helisid ainult osaliselt edasi. Kindlasti ei anna need edasi pillimehe mängustiili või isikupära, mida salvestistelt kuulda saab. Siinses noodikogus on kõik noodistused tehtud arhiivisalvestiste järgi, mida audiofailide aknast kuulda saab.

Arhiivisalvestiste noodistused on transponeeritud kõrgusele, mis tänapäeva pillimängijatele hõlpsam lugeda oleks. Lugude originaalkõrguse saab igaüks ise määrata kuulates sinna juurde kuuluvat arhiivisalvestist.

Kuusalu viiulilugudes kasutatud lisamärgid:

poognaga(poognaga mängides) katkestatud noot. Võib olla staccato, martellé, spiccato, aktsent. Võib mängida poogna samal suunal ka mitu nooti.

poognaga2(poognaga mängides) mittekonkreetne kaashääl. Ebaselgelt välja mängitud või juhuslik poognapuudutus.

 

meloodiaheli kaunistusmeloodiaheli või kaunistus, mis kõlab enne põhilööki.

ebaselgeebaselge, defektne koht salvestisel.

kaasrohk kaasrõhk, (poognaga mängides) poognarõhk.(Poognaga mängides) EI TEKI poogna liikumist katkestades, vaid legaato teisel osal poognakäe raskusega lisarõhu andmisel.

 

mittekvaliteetne mittekvaliteetne heli.

Cätlin Mägi
Noodikogu sisu kokkupanija ja pärimusmuusik.

Lisainfo tel: 53433756
e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised