Eesti Pärimusmuusika Keskuse Opiq
Eesti Pärimusmuusika Keskus on loonud üldhariduskoolide õpetajatele ja õpilastele kasutamiseks pärimusmuusika e-õpiku Opiq digiõppe keskkonnas.
Õppematerjal on kooskõlas põhikooli riikliku õppekavaga (https://www.riigiteataja.ee/akt/120092011009 Lisa 6, muusika ainekava).
Pärimusmuusika Keskuse õppevideod on loodud erinevas vanuses ja tasemel muusika õppijatele ja harrastajatele. Opiq keskkonnast on leitavad rahvapille, rahvalaule ja pärimustantse tutvustavad ning illustreerivad õppevideod, digitaalsed töölehed ja refleksiooni ülesanded.
Pärimusmuusika Keskuse õppevideod on jaotatud peatükkideks järgnevalt:
- 1. RAHVAPILLID: väikekannel (väikekandle mängutehnikad), torupill, parmupill, hiiu kannel, vilepillid, sarved, karmoška, eesti lõõtspill, uuemad kandled, mandoliin, viiul, Muusikutena löövad kaasa Cätlin Mägi, Villu Talsi, Merike Paberits, Juhan Suits, Toomas Valk, Juhan Uppin, Tarmo Noormaa, Villu Talsi, Aime Reier, Annika Mändmaa, Karoliina Kreintaal.
- 2. RAHVALAUL: Vanem rahvalaul ehk regilaul, uuem rahvalaul ning laulumängud. Laulude tutvustamisel löövad kaasa Meelika Hainsoo, Annika Mändmaa, Janika Oras, Meel Valk, Minni Oras, Hanna Miina Kivisäk, Lauri Õunapuu, Kulno Malva ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid
- 3. PÄRIMUSTANTS: labajalg ja reinlender. Mõlema video juurde on loodud lisaks tantsu tutvustusele ka tantsuõpetus, mida juhendab Kadri Lepasson.
- 4. KOOSMÄNG: Valminud on ansamblimängu tutvustavad videoklipid (demonstreeritakse erinevate rahvapillide koosmängu). Kaasa löövad ansamblid Lepaseree, Zene, Tintura, Tradimus, RandmarMihkelThomas ja Duo Mann & Juula. Koosmängu videote valmimisele aitas kaasa Arno Tamm
- 5. RAHVAKALENDRI TÄHTPÄEVAD: mardipäev, kadripäev, jõulud, vastlad. Kombeid ja laule tutvustavad Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Kulno Malva ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid.
- 6. RAHVAJUTUD JA PÄRIMUSMUUSIKA: Ketramislugu, hundilugu, peigmees kirikus. Jutte loeb Piret Päär, muusikat esitab Cätlin Mägi
- 7. PÄRIMUSMUUSIKA KOOLIKONTSERDID. Rahvapillide tutvustus ning Parmupill ja elektroonika Cätlin Mägi poolt.
Pärimusmuusika Keskuse videod on loodud MTÜ Pärimusmuusika Keskuse eestvedamisel, koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiaga ning tänu Kultuuriministeeriumi toetusele.
Videote valmimisele aitasid kaasa Cätlin Mägi, Arno Tamm, Meelika Hainsoo ja Kaja Kaus ning videod on salvestatud TÜ VKA videostuudios koostöös Zbanski Kino režissööri ja monteerija Taavi Arusega. Videote helirežissöör on Mark Markus.