Teksti suurus

Kontrastsus

×

Menüü

Etnokulp 2017

16. september 2017

 

Eesti Pärimusmuusika Keskus kutsus inimesi koos R2 ja ETV-ga taas valima parimaid pärimusmuusikuid. Fännid võitlesid oma väljavalitute nimel tuliselt, sest kokku kogunes rekordarv hääli - oma lemmikuid tunnustas 2581 inimest. Kes on võitjad ja kas on üllatajaid selgub Eesti muusika ühel tähtsündmusel Etnokulp 2017 pidulikul auhinnatseremoonial sel reedel kell 20 Pärimusmuusika Aidas Viljandis.

Pärimusmuusika auhindu Etnokulp jagatakse kahepäevase festivali - Pärimusmuusika Lõikuspeo, raames juba üheksandat korda. Etnokulp on antud žanris ainus tunnustus, milles saab rahvas kaasa rääkida. Võistlustules on heliplaadid, mis ilmusid 2016. aasta oktoobrist kuni 2017. aasta septembrini ning millest on auväärne žürii valinud Etnokulp 2017 nominendid. Pärimusmuusika austajad said hääletada kategooriates nagu parim uusfolk artist, parim muusik, parim lugu, parim debüütplaat, parim heliplaat, parim artist ja ehe pärimusmuusika. Need kuulsad kulbid antakse võitjatele üle Etnokulpide tseremoonial, mis toimub vaid kord aastas ja mille sissepääs on prii. Alati meeleolukat Etnokulpide üle andmist saab jälgida ka ETV2 otseülekande vahendusel.

Žürii koosseisus Kadri Voorand, Margus Haav, Avo Kartul, Cätlin Mägi, Tarmo Noormaa, Sten Teppan ja Janne Suits on kokku pannud Etnokulp 2017 nominendid.

 

Hääleta siin

 

PARIM UUSFOLK ARTIST - koosseis, kes esitab pärimusmuusika sugemetega või pärimusmuusikast inspireeritud omaloomingut.

 

Maimu Jõgeda: Õrn, naiselik ja omaloominguline joon on tema suureks tugevuseks. Akordion on äärmiselt paljude võimalustega pill ja hea meel on tõdeda, et Eesti muusikamaastikul on esile kerkinud täiesti omanäoline akordionimängija, kelle olemust ja näppude liikumist pillil võib end vaatama unustada.

 

Curly Strings: Elurõõmus, professionaalne ja eristuv ansambel, kelle loomingust kumab läbi inimlikkus ja headusesoov. Peensusteni viimistletud ning otse kuulaja südamesse sihitud muusika.

 

Silver Sepp: Maskita mees; eestlane, kes jahmatab publikut oma metsiku ja pidurdamatu siirusega. Tõeline trubaduur, kes ammutab inspiratsiooni nii vanast pärimusest kui kõigest, mis meid kaasajal ümbritseb. Silver on uusfolk artist 100%, sest mõtleb lisaks lugudele välja pillid, millega neid saata ning meetodi, kuidas uusi instrumente käsitleda. Ja see kukub välja ülimalt paeluvalt!

 

 

PARIM MUUSIK - aasta jooksul end enim proovile pannud pillimängija, kes on viinud oma muusika ning pillimängu uuele tasemele.

 

Tõnu Tubli: Ta on nagu etendus, naerab ja särab, see kuidas ta “lööb” on vaatemäng. Trad.Attack!i patarei, kelle rütmid ja breigid trummeldavad äratuntavalt Trad.Attack!i loomingus.

 

Villu Talsi: Kunagi ei tea kuhu tema muusikalised ettevõtmised ja etteasted viia võivad, pakkudes ootamatusi nii publikule kui ilmselt ka bändikaaslastele. Artist, kes on superhea instrumentalist, kartmatu improvisaator ja sealjuures lõbus ja muhe ning paljud ehk ei tea - väga hea laulja.

 

Silver Sepp: Vastuvoolu ujuja, kes ajab sirgeselgselt oma asja. Kulminatsioonimeister, hingestatud laulik ehk kokkuvõttes looja, kelle võimetel ja mõttekujutlustel pole piire, meisterdades aeg-ajalt taas mõne uue pilli, mida maailmas veel loodud ei ole, pakkudes nii rahvale kui teistele ametivendadele- ja õdedele imetlust ja imestust.

 

 

PARIM LUGU - muusikapala, mis on viimase pooleteise aasta jooksul võitnud publiku südame, kandnud edasi traditsiooni ning avardanud pärimusmuusika piire.

 

Rüüt “Ilus ole”: Pala, mis kõige enam ilmestab värske plaadi “Kadakad” tugevust, tähendades selle plaadi puhul õrnust ja selgust, pakkudes kuulajale lihtsasti mõistetavaid hetki meeldivate rahvalike rütmidega. “Ilus ole” võib pidada ka selle aastal ühe kaunima helikeelega looks, mis suudab inimeste hinge panna vibreerima igatsetu ja ootuse värelusega.

 

Curly Strings “Miks sa murrad mind”: Žürii arvates kingib “Miks sa murrad mind” meile hetke, kus saame kogeda taas Eeva Talsi täiuslikkust laulukirjutajana. Nüüd saame kuulda pala, kus lisaks viisile on armastatud laulja kirjutanud ka sõnad. Tulemuseks on õrn ja südantsoojendav ballaad.

 

Trad.Attack! “Kallimale”: Plaadi üks meeldejäävamaid lugusid, millest kumab läbi tõeline respekt vanade meistrite vastu. Sümpaatse helikeele ja sõnumiga lugu, mis lihtsalt jääb kummitama!

 

 

 

PARIM DEBÜÜTPLAAT - artisti esimene album, mis on toonud oma põnevate ideedega pärimusmuusikasse uut hingamist ja kvaliteeti.

 

AR-GOD “AR-GOD”: Tänavuse aasta üllataja! Ülihea tunnetusega esitatud vanad rahvalaulud Udmurtia erinevatest piirkondadest. Plaat, mis on täis ürgseid hääli ja nõtke improvisatsiooniga esitatud traditsioonilisi laule.

 

Martin Müller ja Villu Talsi “Sepa Juliusega jahil”: Mängivad lõõts ja mandoliin ning kõlab “Mets mühiseb”. Plaat, mille siirus lööb kõigepealt tummaks ning seejärel kutsub kaasa laulma ning tantsima.

 

Maimu Jõgeda “Pühendus”: “Pühendus” kingib mõtestatud mängu ja äärmiselt terviklikku muusikapilti. Maimu kasutab vilunult akordioni rikkalikke kõlavärve, mis loovad kuulajale väga huvitava ja erinevaid variatsioone täis muusikaelamuse. Kõrghetki pakuvad just melanhoolsed lood, mis argirutiini omamoodi ilu lisavad.

 

 

 

PARIM HELIPLAAT - album, mis moodustab suurepärase terviku, heidab mitmekülgset valgust pärimusmuusika nüansirohkusele ning on ilmunud viimase poolteise aasta jooksul.

 

Trad.Attack! “Kullakarva”: Igast loost kõlab arhiivisalvestiste näol läbi austus vanameistrite vastu. Varasemast tuttav pärimuslik algkomponent on saanud juurde eepilise proge ja selgemini äratuntava popmuusika puute. “Kullakarva” on nõtkem ja rohkemate variatsioonidega, kuid jätkuvalt kombinatsioon Trad-st ja Attack-st. Ühtlasi on tegu õpikunäitega, millist rolli mängib müütilise oma maailma loomine, mis Trad.Attack!i puhul on õnnestunud paremini kui kellelgi teisel Eestis.

 

Curly Strings “Hoolima”: Selle plaadi muusika on sama romantilistes õhtutaeva toonides nagu ka plaadi kaanekujundus. Väga hea ja omanäoline bluegrass, mis viib antud stiili tugevalt ja elurõõmsates toonides Eestis edasi. Terviklik ja tugev plaat, kust kostub läbi bändi kadetaks tegev sünergia ja virtuooslikkus!

 

Rüüt “Kadakad”: Kui mõnikord kipuvad pärimus ja omalooming põrkuma, siis Rüüdi puhul täiendab üks mõnusasti teist. Väga tugev plaat, mida on jaksu otsast lõpuni nautida. Repertuaar on huvitav ja uudne, otsekohene ja siiras, kihvt helikeel, mis annab ainest astuda kuulajal maastikule, kus olla ja toimuvat tähele panna.

 

 

 

PARIM ARTIST - koosseis, kes on aasta jooksul silma paistnud tiheda kontserttegevuse, kohaliku muusikaelu rikastamise, Eesti pärimusmuusika piiride taha viimise ning suure edasipüüdlikkusega.

 

Trad.Attack!: Ehkki pärimusmuusika soolokontsertide paisumine "massirahutusteks" on ebaloogiline, siis loogiliseks muudab olukorra see, et just Sandra, Jalmar ja Tõnu masse mobiliseerivad. Karisma, vaist, energia ja distsipliin teevad nende kontsertidest ja plaatidest Sündmused suure algustähega.

 

Rüüt: Suure arenguhüppe teinud artist, kes on elegantselt sidunud rohmaka lõõtspilli ja veetlevad naishääled tervikusse, mille kõla on uus ja põnev! Neid iseloomustab põhjalikkus, talent ning lavaline karisma. Kuna meeleolu on lugudes läbivalt päikseline ja heasoovlik võib öelda, et tõeline Hea tahte bänd!

 

Curly Strings: Üldrahvalikust menukist sihilikult sammu või isegi mitme eemale astumine eeldab söakust. Laulupidude ja lastelaulude repertuaari on Curly Strings oma panuse andnud. Ansambli värske matejal peegeldab, mis toimub eesriide taga. Ju nad tunnevad end piisavalt turvaliselt, et hing avada. Hea meel, et nad kuulajaid usaldavad. Ja see muudabki nad vastupandamatuks!

 

 

 

EHE PÄRIMUSMUUSIKA - kategooria on loodud väärtustamaks kõige ehedamat osa pärimusmuusikast. Olgu see siis kas vanem ja uuem rahvalaul või stiilne rahvapillimäng, sest siit saabki tegelikult kõik alguse.

 

AR-GOD: Tänavuse aasta plaatidest ainuke vana rahvalaulu esitaja. Plaadi puhul pääseb esile ürgse hääle mõju.

 

Villu Talsi ja Martin Müller: Maneerideta ja stiilne Eesti pärimusmuusika superheas esituses.

 

Kratt: Hea peo bänd, mõnus vunk. Äkiline, maalähedane, kodune. Läbi kostub rõõm muusika tegemisest.

 

 

 

 

Parima veebikogemuse saavutamiseks kasutab see veebileht küpsiseid.

Loe rohkem meie privaatsuspoliitika kohta siit.

Luba küpsised