Pärimusmuusika koduõppe projekti eesmärgiks on kohalike pärimusmuusika traditsioonide elavdamine ja uute traditsioonikandjate koolitamine otse kohalike meistermuusikute, -lauljate ja –tantsijate käe all. Projekti üks oodatav tulemus on ka heade traditsiooni tundvate õpetajate leidmine, nende kokkuviimine motiveeritud õpilastega ning seega kohalike kogukondade sees uue traditsioonikandjate põlvkonna loomine.

Hetkel on koduõppe raames võimalik õppida rahvakandlemängu ja seto pärimust.

Rahvakandlemängu koduõpe

Eestis on nii külades kui linnades alles palju häid pärimusmuusikuid, kelle omanäolist stiili ja repertuaari saab omandada ainult vahetult inimese käest õppides.

Koduõppe projekti formaat võimaldab väga hästi aidata kaasa traditsiooni mitmekesisuse säilimisele, kandes hoolt nii erinevate piirkondade (Võrumaa, Põhja-Eesti), erinevate kandletüüpide (külakannel, rahvakannel, päkarauakannel, „Vanemuise" kannel) kui ka pillimeeste isikupäraste mängustiilide säilimise ja edasiõpetamise eest.

2013. ja 2014. aastal osalesid õpetajatena üheksa küla-/rahvakandle mängijat üle Eesti, tunnid toimusid Tallinnas, Harju-, Võru-, Viljandi-, Põlva-, Rapla-, Pärnu- ja Lääne-Virumaal. Pillimeeste käe all traditsioonilise kandlemängu õppimise võimalust kasutasid nii lapsed kui täiskasvanud, nii juba varemgi kandlemänguga kokkupuutunud kui ka täiesti nullist alustanud huvilised.

Seto pärimuse koduõpe

Koduõppe projekti raames toetatakse seto pärimuse õppimist Setomaal kohalike teadjate juures kogukonna sees, sest on oluline, et jätkuks seto kultuuri järjepidevus. Projekti tegevused ja pärimusmuusika õppetunnid toimuvad enamasti Setomaal ja õpilasteks on kohalikud elanikud, kes tahavad osaleda pärimuse õppeprotsessis, omandada teadmisi kohalikust pärimusmuusikast ning pärimuskultuurist üldisemalt.

2013. ja 2014. aasta projektis osalesid õpetajatena järgmised seto pärimuse kandjad: Minna Hainsoo, Vassili Lillepuu, Helvi Lind, Anna Kuremägi, Õie Sarv, Maret Vabarna, Ott Kaasik, Aivar Oroperv, Toomas Valk ja Andreas Kalkun.

Koduõppe tunnid toimuvad võimaluse korral meistri juures kodus või vastavalt võimalustele ka kohalikes rahvamajas või muudes ruumides. Koduõppe formaat võimaldab võtta nii individuaaltunde kui ka grupitunde.

Kui teil tekkis huvi koduõppe vastu või teate soovitada mõnda õpetajat, kellelt sooviksite tunde võtta, siis palume ühendust võtta August Pulsti õpistuga või otse projekti koordinaatoritega.

Loe siit Maalehes ilmunud artiklit pärimusmuusika koduõppe kohta

Rahvakandlemängu õppejuht
Mare Lilienthal
528 0739
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Seto programmi õppejuht
Viivika Kooser
56 605 168
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Pärimusmuusika koduõpe saab teoks tänu Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele.