TULLI LUM (Eesti) esinevad 29. juulil kell 17:00 Ugala teatris . http://www.tullilum.ee/
Koosseis:
Julgi Stalte - laul

Jaan Sööt - kitarr, kannel

Tiit Kikas - viiul, süntesaator

Tiit Kevad - trummid

Alari Piispea - basskitarr

Toomas Rull - löökriistad

Meelis Unt - saksofon

Toomas Lunge - klahvpillid, programmeerimine, akordion, mandoliin
Kontakt:
Alari Piispea e-mail:
alari@arena.ee
Julgi Stalte: «Laul on ainus, mis liigub südamest südamesse. Ma ei laula ainult laulu, vaid ka tunnet».

TULLI LUM (kuum lumi) tuli kokku 1999. a. kevadel. Punktvalgusse seisis uhke noor Liivimaa naine Julgi Stalte.
19. sajandil suri liivi keel (üks soome-ugri keeltest nagu ka näit. eesti, soome ja ungari keel) peaaegu välja. Praegu on umbes 10 inimest, kes seda räägivad emakeelena. Lätis elab ligi 300 liivlast, umbes 70 nende hulgast oskavad liivi keelt osaliselt. Üks neist, Julgi, on praegu Viljandi Kultuurikolledzhi rahvamuusikatudeng.
Ansambli teised liikmed on eesti rocki, jazzi ja rahvamuusika tuntud tegijad, kes ühendasid oma kogemused, et anda liivlastele tagasi suurepärane muusika, mis on elanud sadu aastaid ja on väärt, et ta edasi kestaks.
Bändi esimene kontsert 1999. a. suvel täisplatsile Viljandi Pärimusmuusika Festivalil oli võimas ja sugestiivne etendus, mis veenis publikut ja ka bändi ennast, et nad õiges suunas liiguvad. Kontserdist salvestati ka live-CD.
TULLI LUMi muusikat on nimetatud maailmamuusikaks, etnopopiks, etnojazziks, progerokiks jne. Iga hinnang on hindaja nägu. Kuid kahtlemata on tegu ka enam kui ainult muusikafenomeniga - liivi laul ei ole, eriti Julgi jaoks, kindlasti mitte privileeg olla väheseid kogu maailmas, kes seda teistega jagada saab ja kaugeltki mitte eksootika, vaid kutsumus ja võimalus temale väga olulisele kadumakippuvatele väärtustele tänapäevas uut elu anda. Ta on seda teinud lapsest saati Staltede pereansamblis SKALDINIEKI.

Pärast edukat debüüti asus TULLI LUM sügisel salvestama oma plaati, esineti mitmetel suurematel ja väiksematel muusikasündmustel. Ülisooja vastuvõtu sai ansambel Julgi kodumaal Lätis, Riias toimunud folkfestivalil.

Oluline esinemine ansamblile oli 2000. a. veebruari alguses Põhjamaade rahvamuusikafestival-messil NORRSKEN Rootsi rahvamuusikapealinnas Falunis. Et ansambli muusikal oleks kuulajaid ja ostjaid kaugemal kui kodumaa(de)l, näitas suur huvi mitmete Euroopa festivalikorraldajate ja asjatundjate poolt. Liivi muusika pakkus erilist huvi ühele Norra dokumentaalfilmi rezhisööripaarile, kes jäädvustasid nii kontserdi kui vastvalminud CD «Tulli Lum» esitluse. Kodumaal oli plaadi esitluskontsert 28. märtsil 2000 Tallinnas. Aprilli lõpus andis bänd eduka kontserdi jazzfestivalil JAZZKAAR.
Suureks auks loeb ansambel kutset osaleda unplugged-kontserdiga väljapaistva eesti helilooja, eesti rahvamuusika interpretatsioonide grand old man Veljo Tormise 70. juubeliõhtul 12. augustil 2000.

TULLI LUM on läinud teele...

Seda, et soome-ugri algetega muusika aitab kujundada ka järgmise aastatuhande nägu, kinnitas festivalile pühapäeval punkti pannud projekt Tulli Lum – eesti muusikute ja lauljana kaasatud liivlanna Julgi Stalte liivikeelne rock.
(Pille Runnel, 27. juuli 1999, EESTI PÄEVALEHT)

"Kui kõikjal vohab "coca-cola-kultuur", siis ei tohi me unustada rahvamuusikat, kus peituvad meie juured," põhjendab Julgi Stalte, miks rahvamuusika mängimine talle südamelähedane on. "Kuigi ma joon muidugi ka ise coca-colat ja söön ka popcorni," lisab ta.
(Betty Ester, 16.september 1999, ÕHTULEHT)

Lavalt voogavad helipildid on kui uljalt projekteeritud hoone, milles avaldub harmooniliselt minevik ja tulevik. See on just nagu esiisade palkhüti ja klaasist-plastist-metallist kõrghoone sümbioos. Selles on mõistlikult ja nauditavalt esile toodud nii ühe kui ka teise häid omadusi, kusjuures kõlapildis ja seadetes (---) on selgesti eristatavad üksikud pillipartiid ja laulja võimas paindlik hääl.
(Raimu Hanson, 24. detsember 1999, POSTIMEES)

Plaadiümbrisel tõlkeid pole, küll aga on assotsiatsioonid, kindlad stoorid, mis tekstidega kaasnevad. Lood sellel plaadil on igaüks eraldi isiksus, varieerudes türgi motiividest pseudo-reggae'ni. Tiit Kikase elektriviiul võtab läbi soundimoodulite lastult elektrikitarri kõla, lisaks on ohtralt saksofonisoolosid Meelis Undilt. Liivlannast vokaalsolisti Julgi Stalte enesekindlus veenab kuulajat, justkui oleks ta sama seltskonnaga aastaid koostööd teinud. Oleks, et selliseid plaate Eestis veel tehtaks.
(Martin Sõmer, 30. märts 2000, EESTI EKSPRESS)

Pulmaloitsu lauldes surub Julgi oma sõrmustet käed algul rusikasse, siis sirutab end ülimas pinges, isegi küüneotsad värisevad. Laul lõpeb käed südamel. Ta silmad leegitsevad ka siis, kui on suletud. Julgi esinemisest õhkub samalaadset trotsi kui suurimast saami lauljast Mari Boinest. Eelmisel aastal laulsid-joigusid nad Riias koos.
(Rein Sikk, 03. aprill 2000, EESTI PÄEVALEHT)

Liivimaa ajalugu kõlab nüüd etnorokina. Ansambel Tulli Lum tegi plaadi keeles, mida räägib kümmekond inimest.
(Jorma Rotko, 10. aprill 2000, HELSINGIN SANOMAT, Kulttuuri)

Stalte juhatas kuulaja naiseliku vägevusega läbi oma rahva naispere eluringi. Sünd ja sõda, Siber ja seksuaalne jaanipäev ja mis seal kõik veel oli.
(Lauri Sommer JAZZKAARest, 02. mai 2000, POSTIMEES)

Just seaded olid kuuldud liivi tavandilaulude võluvaks essentsiks – üks pulmaloits kõlas bluusiliku tunnetusega, järgnes aga burleskne tantsulaul ning vürtsikas saksisoolo. Kui üks jaanipäevalauludest kujunes jazzballaadiks (lauljal “ligõ-ligõ”), siis teine “ligõ-ligõ” oli rohkem progerocki või Jethro Tulli võtmes.
(Igor Garshnek, 12. mai 2000, SIRP)

...Meie plaatidest on parim värske ansambli "Tulli Lum" plaat, mille võib vabalt asetada samasse ritta põhjala parimatega.
(Anne Erm, JAZZKAAR)

Julgi: ... laul on ainus, mis liigub südamest südamesse. «Ma ei laula ainult laulu, vaid ka tunnet,» ütleb ta. Ühe Tulli Lumi plaadi on ta tunnet täis laulnud. Teise plaadi jagu materjali on ootel.
(Aigi Viira, 10. mai 2000, POSTIMEES)